EGYPT

The Muhammad 'Ali Dynasty

GENEALOGY

continued from previous page.
Copyright© Christopher Buyers
1936 - 1952 H.M. Faruk I, by the grace of God, King of Egypt and of Sudan, Sovereign of Nubia, of Kordofan and of Darfur. b. at the 'Abdin Palace, Cairo, 11th February 1920, second son of H.M. Ahmad Fu'ad I, King of Egypt, etc., GCB, Royal Victorian Chain, by his second wife, H.M. Queen Nazli, educ. privately and at RMA Woolwich. Granted the style of His Sultanic Highness at birth, and advanced to His Royal Highness 1922. Styled Prince of Sa'id before his accession. Succeeded on the death of his father, 28th April 1936. Reigned under the Regency of Prince Muhammad 'Ali until he came of age and assumed full ruling powers, 29th July 1937. Field Marshal Egyptian Army, Admiral of the Fleet REN, and Marshal of the REAF. Hon General British Army, 12/3/1950. Founded the Chain of Fu'ad I in 1936. Abdicated in favour of his only son and went into exile in Italy, 23rd July 1952. Thereafter styled His Royal Highness Prince Faruk Fu'ad. Rcvd: Knt. of the Orders of the Serephim of Sweden (30.12.1937), Annunziata of Italy, SS Cyril & Methodius of Bulgaria, and Maha Chakri of Siam, the Grand Order of the Hashimites of Iraq, the Grand Collar and Chain of the Order of Solomon of Ethiopia, the Grand Collars of the Orders of Pahlavi of Iran (x.6.1938), and the Supreme Sun of Afghanistan (x.1.1947), the Grand Collar of Albania, the Collars of the Orders of Chrysanthemum of Japan, Idris I of Libya (1949), and Hussein ibn 'Ali of Jordan (1949), GC of the Orders of the Redeemer of Greece (20.1.1938), the Netherlands Lion (23.6.1938), Legion of Honour of France, SS Maurice & Lazarus of Italy, Carol I with collar of Rumania, Star of Karageorge of Yugoslavia, Leopold of Belgium (mil), Dragon of Annam, St Charles of Monaco, Renaissance (special class) in brilliants of Jordan (25.6.1948), and the Omayyad of Syria, the Orders of the White Eagle of Poland, and the White Lion of Czechoslovakia 1st class with collar, Chief Cdr. Legion of Merit of the USA, etc. m. (first) at Kubba Palace, Cairo 20th January 1938 (div. 17th November 1948), Farida Favzira (b. at Alexandria, 5th September 1921; m. second, 21st March 1953, Wahid Nasri, and d. at Maadi, Cairo, 15th October 1988), née Safinaz Khanum, educ. Notre-Dame de Sion, Bacos Ramleh Alexandria, who enjoyed the style of Her Majesty and Queen of Egypt, etc. 20th January 1938 to 17th November 1948, Hon. Chair. Egyptian Red Crescent Soc., Hon. Presdt. Feminist Union, the New Women's Alliance, Patron Egyptian Girl guides, etc. rcvd: the Decoration of al-Kemal in brilliants (19.1.1938), GC of the Orders of St Sava of Yugoslavia, and Beneficence of Greece, etc. daughter of H.E. (Sahib us-Sa'ada) Yusuf Zulfikar Pasha, sometime Judge of the High Court at Alexandria and Ambassador to Iran, by his wife Zainab Khanum, sometime Lady-in-waiting to Queen Nazli. m. (second) at the 'Abdin Palace, Cairo 6th May 1951 (div. 2nd February 1954) Narriman (b. at Cairo, 31st October 1934, m. second, at Cairo, 3rd May 1954 (div.1961), Dr Adham al-Nakib, by whom she had further issue, one son. m. third, 1967, Dr Ismail Fahmi, and d. at the Dar Al Fouad Hospital, Cairo, 16th February 2005), enjoyed the style of Her Majesty and Queen of Egypt, etc. 6th May 1951 to 3rd May 1954, rcvd: the Decoration of al-Kemal in brilliants (5.5.1951), daughter of (Sahib ul-Izza) Husain Fahmi Sadiq Bey, sometime Sec-Gen. of the Ministry of Communications, by his wife Asila Khanum, née Kamil. He d. at the San Camillo Hospital, Rome, Italy, 18th March 1965 (bur. Khedival Mausoleum, ar-Rifai Mosque, Cairo, Egypt), having had issue, one son and three daughters:
Copyright© Christopher Buyers
Copyright© Christopher Buyers
1952 H.M. Fu’ad II, by the grace of God, King of Egypt and of Sudan, Sovereign of Nubia, of Kordofan and of Darfur. b. at the ‘Abdin Palace, Cairo 16th January 1952, only son of H.M. Faruk, King of Egypt and of Sudan, etc, by his second wife H.M. Queen Narriman, educ. Institut Le Rosey, Rolle, Switzerland. Styled Prince of Sa’id at birth. Succeeded on the abdication of his father, 23rd July and formally proclaimed as King on 26th July 1952. Reigned in absentia under a Council of Regency headed by H.R.H. Prince Muhammad ‘Abdu’l- Munim. Deposed by the military junta composed of revolutionary officers 18th June 1953. Field Marshal Egyptian Army, Admiral of the Fleet REN, and Marshal of the REAF 26/7/1952 (aged six months). Grand Master of the Orders of Muhammad ‘Ali, Chain of Fu’ad I, Ismail, the Nile, Military Star of Fu’ad I, Agriculture, Education, Commerce and Industry, and the Virtues since 26th July 1952. m. at Paris, France, 16th April 1976 (civil) and at The Prince’s Palace, Monaco, 5th October 1977 (rel.) (div. 1996, legally confirmed in Switzerland 2008) Fadila (b. at Paris XVI, France, 23rd November 1948), née Dominique-France Loeb, educ. Univ of the Sorbonne (MA), Paris, France, styled Queen Fadila of Egypt with the style of Her Majesty from 16th April 1976 until 1996, granted legal authority to assume the name of Dominique-France Picard in France 1st March 1979, styled Princess Fadila with the style of Her Royal Highness from 1999 until finally deprived of that title by her former husband 6th March 2002, daughter of David Robert Loeb, company director, by his wife, Paule Madeleine, née Picard. He had issue, two sons and one daughter:
Copyright© Christopher Buyers
Copyright© Christopher Buyers
END.
Copyright© Christopher Buyers
EGYPT 1 EGYPT 2 EGYPT 3 EGYPT 4
EGYPT 5 EGYPT 6 EGYPT 7 EGYPT 8
EGYPT 9 EGYPT 10 EGYPT 11 EGYPT 12
EGYPT 13 YEGHEN 1 YEGHEN 2 TITLES
GLOSSARY ORDERS & DECORATIONS MAIN
Copyright© Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at:
Copyright© Christopher Buyers
CONTACT

Copyright© Christopher Buyers, August 2000 - August 2013