TONGA

The Tupou Dynasty

GENEALOGY

continued from the previous page.
Copyright© Christopher Buyers
Courtesy Tongan High Commission1918 - 1965 H.M. Salote Mafile’o Pilolevu Veiongo Tupou III, By the grace of God Queen of Tonga, GCMG (1.11.1965), GCVO (19.12.1953), GBE (c 12.10.1945, DBE c 1.1.1932), Assoc DStJ (24.7.1942). b. at the Royal Palace, Nuku’alofa, Tongatapu, 13th March 1900, eldest daughter of H.M. Sia’osi Taufa’ahau Tupou II [George Tupou II], King of Tonga, by his second wife, H.M. Queen Lavinia Veiongo, educ. Anglican Diocesan Sch for Girls, Epsom, Auckland, New Zealand. Succeeded on the death of her father, 5th April 1918. Installed as the 21st Tu’i Konokupolo, at Pangai Lahi, Nufu’alofa, 9th October 1918. Crowned at the Chapel Royal, Nuku’alofa, Tongatapu, 11th October 1918. Attended the Coronation of H.M. Queen Elizabeth II at Westminster Abbey in London, 1953. Author "Ko e Tohi ‘a ‘Eine ‘Afio ko Kuini Salote Tupou"and of "Ko e Ngaahi Tahi ‘a ‘Eine ‘Afio 1958-1959". Chair Tonga Traditions Cttee 1954-1965. Presdt Langafonua ‘a e Fefine Tonga (Tonga National Council for Women) 1953-1965. Vice-Presdt Royal Empire Soc (London) 1953-1958 and Royal Commonwealth Soc (London) 1958-1965. Patron Tonga Red Cross Soc, St John’s Ambulance Bde, Queen Salote Coll for Girls 1926-1965, Tonga Spitfire Fund, Fofo’anga (Kava Tonga Club), Polynesian Club of Sydney (Australia), etc. Hon Mbr The Polynesian Soc (NZ) 1957-1965. Sovereign of the Orders of George I, Puono and the Crown of Tonga. Rcvd: King George V Silver Jubilee (3.6.1935), King George VI Coron (11.5.1937), and Queen Elizabeth II Coron (2.6.1953) medals. m. at The Chapel Royal, Nuku’alofa, Tongatapu, 19th September 1917, Colonel H.R.H. Prince Tamasi’i’ ‘Uiliame Tungi Tupoulahi Mailefili Tuku’aho, Tungi, CBE (c 3.5.1937) (b. at Fatai House, Kolofo’ou, Nuku’alofa, Tongatapu, 8th November 1887; d. at ‘Uoleva, Tatakamotonga, Tongatapu, 20th July 1941, bur. Mala’e Kula, Nuku’alofa, Tongatapu), educ. ‘Api Fo’ou Sch, Ma’ufanga, and Tupou Coll, Kolomotu’a, Tongatapu, and Newington Coll, Stanmore, NSW, Australia, Represented Tonga at the Coronation of King George V and Queen Mary at Westminster Abbey, London, 1911, Assist Minister for Lands 1912, Governor of Vav’au 1912-1918, Minister for Lands 1918-1923, Prime Minister & Minister for Foreign Affairs 1923-1940, Colonel-in-Chief Royal Tonga Defence Force 1939-1940, invested with the noble title of Tungi in succession to his paternal grandfather 1909 and granted the title of Prince (Consort) together with the style of His Royal Highness 19th September 1917, rcvd: King George V Coron (19.6.1911) and Silver Jubilee (3.6.1935), and King George VI Coron (11.5.1937), medals, eldest son of Colonel The Hon Siaosi Tuku’aho, sometime Prime Minister & Minister for Foreign Affairs, by his wife, The Hon Mele Siu’ilikutapu Tuku’aho, daughter of The Hon Sunia ‘Akaveka Mafile’o, sometime Treasurer and Minister of Finance, by his wife, The Hon Fane Tupouvava’u Mafile’o, younger daughter of The Hon Finau-‘Ulukalala-‘i-Pouno-Tuapasi’i Sefaria, Tu’i Vava’u and 3rd Finau-‘Ulukalala. She d. at Aotea Hospital, Auckland, New Zealand, 16th December 1965 (bur. Mala’e Kula, Nuku’alofa, Tongatapu, Tonga), having had issue, three sons:
Courtesy Tongan High CommissionCopyright© Christopher Buyers 
1965 - 2006 H.M. Sia’osi Taufa’ahau Tupoulahi Tupou IV, By the grace of God, King of Tonga, GCMG (14.2.1977, KCMG 30.6.1968), GCVO (9.3.1970), KBE (c 25.8.1958, CBE c 16.2.1951), Assoc KStJ. b. at the Royal Palace, Nuku’alofa, Tongatapu, 4th July 1918, eldest son of H.M. Salote Mafile’o Pilolevu Veiongo Tupou III, Queen of Tonga, GCMG, GCVO, GBE, DStJ, by her husband, Colonel H.R.H. Prince ‘Uiliame Tupoulahi Mailefihi, Tungi, CBE, educ. Wesleyan European Sch, Nufu’alofa, and Tupou Coll, Nafualu, Tongatapu, Newington Coll, Stanmore, and Wesley Coll, Univ of Sydney (BA 1940, LLB 1943), NSW, Australia. Heir Apparent and Crown Prince at birth. Granted the title of Tupouto’a 5th July 1935 and formally invested 21st January 1938. Granted the additional title of Tungi 27th March 1945, and thereafter styled His Royal Highness Crown Prince Tupouto’a-Tungi. Minister for Education 1943-1944, for Health & Lands 1944-1949, Prime Minister & Minister for Foreign Affairs and Agriculture 1949-1965. Succeeded on the death of his mother, 16th December 1965. Installed as the 22nd Tu’i Konokupolo, at Pangai Lahi, Nufu’alofa, 2nd July 1967. Crowned at the Chapel Royal, Nuku’alofa, Tongatapu, 4th July 1967. Colonel-in-Chief Tonga Defence Force and Royal Guards 1952-1969, General and C-in-C Tonga Defence Force 1965-2006. Sovereign of the Orders of George I, Puono and the Crown of Tonga. Chancellor The Univ of the South Pacific (USP) 1971-1973. Hon Dr. USP (1973), and Soka Gakkai Univ of Tokyo (2000), Hon DCL Univ of New Delhi, Hon D. Hum. Brigham Young Univ Hawai (1976), Hon D. Econ. Univ of Taiwan, Hon D.Phil. Daito Bunka Univ. Chair Vaiola Hospital Brd of Visitors 1951-2006, Tonga Traditions Cttee 1965-2006. Patron Tonga Medical Assoc 1952-2006, Tonga Red Cross Soc, St John Ambulance Bde, Tupou Coll Ex-Students’ Assoc, Tonga High Sch, Tonga Football Assoc, Tonga Amateur Sports Assoc & National Olympic Cttee (TASANOC), Tonga Sumo Fed, Fofo’anga (Kava Tonga Club), ‘Unuaki ‘o Tonga Royal Inst (UTRI) 2003-2005, etc. Hon Mbr The Polynesian Soc (NZ) 1968-2006. Mbr International Mathematics Assoc. Rcvd: GC of the Orders of the Brilliant Jade of Taiwan (19.9.1977), Merit of the Federal Republic of Germany (special class) (2.12.1977) and Tahiti Nui of French Polynesia (4.3.1997), GO of the Order of the Legion of Honour of France (11.1.1980), Queen Elizabeth II Silver Jubilee (11.6.1977) medal, King Frederik IX Royal Medal of Recompense of Denmark (Exped. Galathea 1950-1952), the Legion of Frontiersmen Australian Medal of Merit in Gold, FIFA Centennial Order of Merit (29.6.2004), etc. m. at the Chapel Royal, Nuku’alofa, Tongatapu, 10th June1947, H.M. Queen Halaevalu Mata’aho (b. 29th May 1926), educ. St Joseph’s Convent Sch, Nuku’alofa, Tongatapu, and St Mary’s Coll, Ponsonby, Auckland, New Zealand, Presdt Langafonua ‘a e Fefine Tonga (Tonga National Council for Women) since 1965, Tonga Red Cross Soc (TRCS) since 1972, Tonga Life Line Services, Queen Salote Ex-Students’ Assoc, Tupou Coll Parents & Teachers Assoc, Patron Tonga Catholic Schools’ Ex-students Assoc, Tonga Girl Guides Assoc, Tonga Pan Pacific & South East Asia Women’s Assoc, Tonga Hospitals Cttee, etc, Mbr Regional Steering Cttee for Asia & Pacific on Economic Advancement of Rural Women 1995, Leader Tongan Delegation 4th World Conference on Women (Beijing) 1995, etc, rcvd: KGC of the Order of the Crown of Tonga (31.7.2008), King George Tupou V Royal Family Order of Tonga (1.8.2011), King Taufa’ahau Tupou IV Coron Silver Jubilee (4.7.1992), King George Tupou V Coron (31.7.2008), Queen Elizabeth II Coron (2.6.1953), and Silver Jubilee (11.6.1977) medals, etc, eldest daughter of The Hon Tevita Manu-’o-pangai, ‘Ahome’e, sometime Governor of Vav’au and Ha’apai and Minister for Police, by his wife, The Hon Heu’ifanga, daughter of The Hon Fotu ‘Afalefa, 2nd Veikune, sometime Governor of Vav’au. He d. at the Mercy Hospital, Auckland, New Zealand, 10th September 2006 (bur. Mala’e Kula, Nuku’alofa, Tongatapu), having had issue, three sons and one daughter:
King Taufa’ahau Tupou IV, also adopted a daughter:
Copyright© Christopher Buyers
Copyright©Tonga High Commission, LondonCopyright© Christopher Buyers
2006 - 2012 H.M. Sia’osi Taufa’ahau Manumata’ogo Tuku’aho Tupou V [George Tupou V], By the grace of God, King of Tonga. b. at the Royal Palace, Nuku’alofa, Tongatapu, 4th May 1948, eldest son of H.M. Sia’osi Taufa’ahau Tupou IV, By the grace of God, King of Tonga, GCMG, GCVO, KBE, KStJ, by his wife, H.M. Queen Halaevalu Mata’aho, educ. King’s Coll, Auckland, New Zealand, The Leys Sch, Cambridge, Queen Elizabeth House (Dept of International Development), Oxford Univ, and RMA Sandhurst. Designatd as Heir Apparent and Crown Prince, 16th December 1965. Granted the hereditary title of Tupouto’a 4th May 1966 and thereafter styled His Royal Highness Crown Prince (Tama Pilinisi Kalauni) Tupouto’a. Formally invested with the title of Tupouto’a, 17th May 1966. Cmsnd as 2nd-Lieut British Army 1968, attached 10th Royal Hussars (Prince of Wales’s Own), RAC, and served with British Army of the Rhine in Germany 1968-1969, joined Tonga Foreign Service 1969, Assist Secretary Ministry of Foreign Affairs 1970-1979, actg High Commissioner at the Court of St James’s 1972-1973, and Minister for Foreign Affairs 1979-1998. Succeeded on the death of his father, 10th September 2006. Installed as the 23rd Tu’i Konokupolo, at Pangai Lahi, Nufu’alofa, 30th July 2008. Crowned by the Anglican Archbishop of Polynesia at the Centenary Wesleyan Church, Nuku’alofa, Tongatapu, 1st August 2008. Colonel-in-Chief Tonga Defence Force 17/1/1969-10/9/2006 and the Tonga Royal Guards 17/1/1969-18/3/2012, Captain Tonga Defence Force Naval Branch 1995-2006, General and C-in-C Tonga Defence Force 10/9/2006-18/3/2012. Sovereign of the Orders of the Puono, George I, and the Crown of Tonga 10th September 2006-18th March 2012. Founder and Sovereign of the Most Illustrious Order of Queen Salote Tupou III 31st July 2008, the Royal Order of St George 2009, the Most Devoted Royal Household Order of Tonga 2009, and the Royal Family Order of Tonga 2009. Chair Tonga Traditions Cttee 2006-2012. Patron Tonga Tourist Assoc 1999-2012, St John’s Ambulance Brigade 2005-2012, Tonga High Sch 2006-2012, Tonga Amateur Sports Assoc & National Olympic Cttee (TASANOC), 2007-2012, Royal Endocrinology Soc 2008-2012, Fasi Ma’ufanga Rugby Club, Tonga Energy Road Map, etc. Chair Royal Beer Co Ltd 1987-2006, Shoreline Group Ltd 1996-2006, and Peau Vav’au Ltd 2004-2006. Dir Tonga Network Information Center (Tonic Corp) 1995-2006. Rcvd: KGC of the Order of George I (5.5.1969, KC 4.7.1967), KC of the Orders of Puono (4.7.1967) and the Crown of Tonga (4.7.1967), King Taufa’ahau Tupou IV Coron Silver Jubilee Medal (4.7.1992), Tonga Defence Services Meritorious Service Medal (4.7.1995), and Tonga Defence Services Long Service & Good Conduct Medal, GC of the Order of Merit of the Hungarian Republic (civil 15.9.2011), KGC of the the Orders of Chula Chom Klao (special class) with collar of Thailand, the Eagle of Georgia and the Seamless Tunic of Our Lord Jesus Christ (2010), and the Royal Order of Francis I of the House of Bourbon-Two Sicilies (28.2.2012), Officer of the Order of the Legion of Honour of France (16.4.1980), Benemerenti Gold Medal of the Constantinian Order of St George (28.2.2012), etc. He d. unm. while undergoing treatment for a renal condition at the Queen Mary Hospital, Pokfulam, Hong Kong, China, 18th March 2012  (bur. Mala’e Kula, Nuku’alofa, Tongatapu, Tonga) (succ. by his youngest brother).
Copyright© Christopher Buyers
Copyright© Christopher Buyers
Copyright© Christopher Buyers
Copyright© Christopher Buyers
2012 H.M. ‘Aho’eitu ‘Unuaki-’o-Tonga Tuku’aho Tupou VI, By the grace of God, King of Tonga. b. at the Royal Palace, Nuku’alofa, Tongatapu, 12th July 1959, youngest son of H.M. Sia’osi Taufa’ahau Tupou IV, By the grace of God, King of Tonga, GCMG, GCVO, KBE, KStJ, by his wife, H.M. Queen Halaevalu Mata’aho, educ. Tupou Coll, Nafualu, Nuku’alofa, Tongatapu, The Leys Sch, Cambridge, United States Naval War Coll, Newport, Rhode Island, USA, the Joint Services Staff Coll (JSSC), Weston Creek, Australian Capital Territory (ACT), Univ of New South Wales (MDS 1997), Sydney, New South Wales, and Bond Univ (MA 1998), Robina, Queensland, Australia. Granted the hereditary titles of Lavaka 14th July 1980, ‘Ata of Kolovoi in Tongatapu and the island of ‘Atata 4th January 1982, and ‘Ulukalala of Hihifo in Vava’u 4th July 1987. Thereafter styled His Royal Highness Prince Ulukalala Lavaka-Ata. Installed at Neiafu, Vavau, as 7th ‘Ulukalala, 16th September 1991. Designatd as Heir Apparent and granted the hereditary title of Tupouto’a Lavaka 11th September 2006, and invested with the title at Liukava, Kolovoi, Tongatapu, 27th September 2006. Thereafter styled His Royal Highness Crown Prince (Tama Pilinisi Kalauni) Tupouto’a Lavaka. Succeeded on the death of his eldest brother, 18th March 2012. Cmsnd as Lieut Tonga Defence Force Naval Branch  1982, prom Lieut-Cdr 1987, c/o PPB ‘Voea Pangai’ 1990-1991, cdr of the Navy 1991-1995, served in Pacific Peace-Keeping Force (SPPKF) in Bouganville 1994, prom Cdr 1995, Minister for Foreign Affairs & Defence 1998-2004, Prime Minister & Minister for Agriculture, Forestry, Fisheries, Marine & Ports 2000-2006, Minister for Communications & Civil Aviation 2001-2006, prom Capt TDF (Naval Branch) 2007, Personal ADC to King George Tupou V 2007-2012, High Commissioner in Australia 2008-2012. Succeeded on the death of his eldest brother, 18th March 2012. General and C-in-C Tonga Defence Force since 18/3/2012. Sovereign of the Orders of the Puono, George I, the Crown of Tonga, the Most Illustrious Order of Queen Salote Tupou III, the Royal Order of St George, the Most Devoted Royal Household Order of Tonga, and the Royal Family Order of Tonga since 18th March 2012. Chair Tonga Traditions Cttee since 2012. Presdt Tonga Judo Assoc. Rcvd: KGC of the Order of Queen Salote Tupou III (31.7.2008), and the Royal Household Order of Tonga (1.8.2011), King George Tupou V Coron Medal (31.7.2008), King Taufa’ahau Tupou IV Coron Silver Jubilee (4.7.1992), Tonga Defence Services General Service (Bougainville) (4.7.1995), Tonga Defence Services Long Service and Good Conduct Medal. m. at the Chapel Royal, Nuku’alofa, Tongatapu, 11th December 1982, H.M. Queen Heuifanga Nanasipau’u Tuku’aho (b. at Nuku’alofa, Tongatapu, 8th March 1954), educ. Queen Salote Coll, Kolofo’ou, Tongatapu, in Melbourne, Australia, and in England, Patron Women’s and Children’s Centre, Tonga Young Womens Christian Assoc (YWCA), Alcohol & Drug Awareness Centre, and Hihifo District’s Women’s Cttee, Chair Queen Salote Coll Old Girls’ Assoc, and The Lakalaka Preservation and Revitalization Cttee since 2004, Presdt Pan-Pacific & South-East Asia Women’s Assoc (PPSEAWA) since 2001, Hon Mbr Tongan History Assoc, and Tongan Research Assoc, Mbr Tongan Exec Ctte of PPSEAWA, etc, rcvd: King George Tupou V Royal Family Order of Tonga (1.8.2011), King Taufa’ahau Tupou IV Coron Silver Jubilee Medal (4.7.1992),  and King George Tupou V Coron Medal (31.7.2008), eldest daughter of The Rt Hon Siaosi ‘Alipate Tu’i Hala-ki-langi Tau’alupeoko (Tupou), Baron Vaea of Houma, sometime Prime Minister, by his wife, The Rt Hon Tupoutapuki-o-Pulotu, Baroness Vaea of Houma, eldest daughter of The Hon Siosaia Lausi’i, 7th Ma’afu-’o- Tukui’aulahi, of Vaini. He has issue, two sons and one daughter:
Copyright© Christopher Buyers
END.
Copyright© Christopher Buyers
TUPOU 1 TUPOU 2 TUPOU 3 TUPOU 4 TUPOU 5
TUPOU 6 TUPOU 7 TUPOU 8 TUPOU 9 TU'I TONGA
TU'I HAA TAKALA'UA NIU'ATUPUTAPU TU'I VAVA'U
TU'I HA'ATEIHO ORDERS & DECORATIONS MAIN
Copyright© Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. Please contact me at:
Copyright© Christopher Buyers
CONTACT

Copyright© Christopher Buyers, May 2001 - July 2014