KEDAH

GENEALOGY

continued from the previous page.
Copyright©Christopher Buyers
2017 Brigadier-General H.R.H. al-Sultan al-Mu’tasimu Billahi Muhib ud-din Tuanku Alhaj Mahmud Salleh ud-din Shah ibni al-Marhum Sultan Badlishah, by the Grace of God, Sultan and Yang di-Pertuan of the State of Kedah Dar ul-Aman and all its dependencies. b. at Istana Anak Bukit, Alor Star, 30th April 1942, sixth son of Colonel H.H. Sultan Badlishah ibni al-Marhum Sultan ‘Abdu’l Hamid Halim Shah, by the Grace of God, Sultan and Yang di-Pertuan of the State of Kedah Dar ul-Aman and all its dependencies, KCMG, KBE, by his third wife, H.R.H. Tengku Asma binti al-Marhum Sultan Sulaiman Badr ul-‘Alam Shah, Tunku Ampuan, educ. Alor Merah Malay Sch, Sultan Abdul Hamid Coll, and Iskandar Secondary Sch, Alor Star, Indian Military Acad (IMA), Dehradun, UP, and Coll of Military Engineering, Poona, Maharashtra, India, and Malaysian Inst of Management (MIM), Petaling Jaya, Selangor. Granted the title of Tunku Sri Paduka Raja Laksamana 28th November 1981, and prom to Tunku Paduka Maharaja Temenggong Angota Desa 1996. Cmsnd as 2nd-Lieut RMR 23/10/1963, attached 2nd RMR, prom Lt 12/2/1964, attached 12th RMR at Pengkalan Chepa, Kota Baru, Kelantan 1964-1966, served in anti-insurgency ops along Thai-West Malaysian border 1964-1966, Instructor National Service Training Centre 1966, attached 3rd RMR Sarawak 1966-1967, served in confrontation ops along Indo-East Malaysia border 1967-1968, o/c rear party Tawau 1969, served in 1969 racial crisis in Penang, retd as Capt 14/2/1974, employed with Syarikat K.S. Assocs from 1974, and later Syarikat Pembangunan Hartanah. Hon Col TA Kedah (JAKPAW), prom Brig-Gen 2007. Mbr Kedah Council of Regency 13th December 2011-12th December 2016, Chair of the Kedah Council of Regency 21st May 2014-12th Deceember 2016. Chair Kedah State Religious Affairs Council. Appointed as Heir Apparent and invested with the title of Raja Muda with the style of Duli Yang Teramat Mulia (His Highness) at the Balai Penghadapan, Istana Anak Bukit, Alor Star, 16th December 2016. Succeeded on the death of his elder half-brother, 11th September 2017. Formally proclaimed as by the Grace of God, Sultan and Yang di-Pertuan of the State of Kedah Dar ul-Aman and all its dependencies together with the style of Kebawah Duli Yang Maha Mulia (His Royal Highness) at the Balai Penghadapan, Istana Anak Bukit, Alor Star, 12th Septmber 2017. Chancellor Cyberjaya Univ Coll of Medical Sciences (CUCMS) since 2014, Pro-Chancellor Insaniah Univ Coll (KUIN) since 2015. Royal Patron Binary Global Scholarship Fund 2014. Patron Royal Malaysian Army Orphanage in Kulim, and Bukit Tembaga Centre for Islamic Studies. Adviser Malaysian Territorial Army Support Cttee (Kedah), Sultan Abdul Hamid Coll Old Students’ Assoc, and Langkawi International Fishing Tournament 2005. Hon Mbr Malaysian Armed Forces Assoc (Kedah Dvsn). Chair Seri Libana Sdn Bhd 1997-2017, and Reng Corp Sdn Bhd. Dir Syarikat Light & Power Construction Sdn Bhd. Sovereign and Chief of the Most Illustrious Royal Family Order of Kedah, the Most Illustrious Halimi Family Order of Kedah, the Supreme Order of Merit of Kedah, the Most Esteemed Supreme Order of Sri Mahawangsa of Kedah, the Most Honourable Order of the Crown of Kedah, the Honourable Royal Order of Loyalty, the Most Esteemed Sultan ‘Abdu’l Halim Mu’azzam Shah Order of Loyalty, and the Glorious Order of the Crown of Kedah, 12th September 2017. Rcvd: DK (15.1.2017), SHMS (17.7.2008), SSDK (28.11.1987, DSDK 28.11.1982), SPMK (27.11.2016), PSM (4.6.2011), PAT (24.9.2012), BCK (28.11.1970), KPK (1974), PPA, Sultan Badlishah Installation (1943), Sultan ‘Abdu’l Halim Shah Installation (1959), Silver Jubilee Remembrance (1983), and Golden Jublee (2008) medals, DK of Kelantan (30.9.2017). m. at Istana Mahkota, Kota Bharu, Kelantan, 5th November 1965 (nikah) and 26th November 1965 (zifaf), H.R.H. Dato’ Sri di-Raja Tengku Maliha binti Tengku Ariff, Tunku Ampuan, educ. Zainab Secondary Sch, Kota Bharu, Kelantan, granted the title of Toh Puan Laksamana 28th November 1981, and prom to Toh Puan Temenggong 1996, rcvd: SHMS (15.1.2017), SSDK (12.12.2011, DSDK, SDK), Sultan ‘Abdu’l Halim Shah Silver Jubilee Remembrance (1983), and Golden Jublee (2008) medals, daughter of Major Y.B.M. Tengku Ariff bin Tengku Long ‘Abdu’l Rahman, Tengku Sri Jaya Raja, sometime ADC to the Sultan of Kelantan, by his wife, Y.Bhg. Datin Kitty Lind, Cik Puan Sri Jaya Raja, daughter of Mr Lind aka Encik Abu Bakar bin ‘Abdu’llah (a relative of Otto Albert Lind, FRCI, of Islington, London, sometime businessman, rubber and tobacco planter in Kelantan, Penang and British North Borneo). He had issue, two sons:
  • 1) H.H. Dato’ Sri Utama Tunku Saraf ud-din Badlishah bin Sultan Alhaj Mahmud [Dato’ Sri Utama Tengku Sarafudin Badlishah], Raja Muda. b. at Alor Star, 2nd March 1967, educ. Royal Military Coll, Sungai Besi, Kuala Lumpur, Brunel Univ (LLB 1990), Uxbridge, Middlesex, Holborn Coll, and Inner Temple, London. Management Exec Syme Darby Bhd 1992-1994, Law Pupil Shearn, Delamore & Co 1994, Barr-at-Law 1994, admitted an Advocate & Solicitor High Court of Malaya 1994, Industrial Relations Exec Syme Darby Bhd 1994-1997, Company Sec & Compliance Officer Pesaka Jardine Fleming Sdn Bhd 1997-1999, Head of Legal & Admin at Malaysian Communications & Multimedia Cmsn (SKMM) 1999-2010, Partner Kamil, Hashim, Pury & Lim advocates & solicitors since 2011. Legal Adviser to WRC Malaysia. Governor Asia Metropolitan Univ (AMU). Chair Haisan Resources Bhd 2014-2016, and Thong Guan Industries Bhd since 2016. Dir Seri Libana Sdn Bhd since 2012, and Asiamet (M) Sdn Bhd. Invested with the personal title of Tunku Laksamana, 15th January 2017. Appointed as Heir Apparent and invested with the title of Raja Muda with the style of Duli Yang Teramat Mulia (His Highness) at the Balai Penghadapan, Istana Anak Bukit, Alor Star, 26th November 2017. Rcvd: DMK (26.11.2017), DSDK (21.1.2007), Sultan ‘Abdu’l Halim Shah Golden Jubilee Medal (15.7.2008). m. 2003, Y.M. Datin Sri Utama Zahida Banu binti Muhammad Arif, Toh Puan Muda (b. at Ipoh, Perak, 1971), educ. Univ Coll of Wales (LLB), Cardiff, Wales, Head of Legal and Secretarial Dvsn Selangor Water Supply Co (SYABAS) and Kumpulan Darul Ehsan Bhd, rcvd: Sultan ‘Abdu’l Halim Shah Silver Jubilee Remembrance (1983), and Golden Jublee Medal (2008). He has issue, one son and one daughter:
    • a) H.H. Tunku Sulaiman Badlishah bin Dato’ Sri Utama Tunku Saraf ud-din Badlishah. b. 2007.
    • a) H.H. Tunku Zara Bahiyah binti Dato’ Sri Utama Tunku Saraf ud-din Badlishah. b. 2004, educ. ELC International Sch, Sungai Buloh, Kuala Lumpur.
  • 2) H.H. Dato’ Tunku Shaz ud-din Ariff bin Sultan Alhaj Mahmud Salleh ud-din [Dato’ Tengku Shazuddin Badlishah], Tunku Laksamana. b. at Alor Star, 27th April 1970, educ. in Malaysia and the Kansas Wesleyan Univ, Salina, Kansas, USA. Exec MD of Seri Libana Sdn Bhd 1997, Chair Z1 International Sdn Bhd since 2013, and UDrive Media Sdn Bhd since 2015. Exec Dir Reng Corp Sdn Bhd. Dir Seri Libana Sdn Bhd since 1997, Rethink Sdn Bhd, Z1 International Sdn Bhd since 2013, etc. Invested with the personal title of Tunku Laksamana, at the Balai Penghadapan, Istana Anak Bukit, Alor Star, 26th November 2017. Rcvd: DSDK (19.1.2014), SMK (17.1.2009), Sultan ‘Abdu’l Halim Shah Golden Jubilee Medal (15.7.2008). unm.
Copyright©Christopher Buyers
END.
Copyright©Christopher Buyers
Copyright©Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at:
Copyright©Christopher Buyers

Copyright©Christopher Buyers, November 2000 - November 2017