NEGRI

SEMBILAN

The Pagarruyung Dynasty

GENEALOGY

continued from the previous page.
Copyright© Christopher Buyers
1960 - 1967 H.R.H. Paduka Sri Tuanku Munawir ibni al-Marhum Tuanku ‘Abdu’l Rahman Shah, Yang di-Pertuan Besar of Negri Sembilan. b. at Kuala Pilah, 29th March 1922, eldest son of Colonel H.R.H. Paduka Sri Tuanku ‘Abdu’l Rahman ibni al-Marhum Tuanku Muhammad, Yang di-Pertuan Besar of Negri Sembilan, GCMG, by his first wife, Y.M. Tunku Mahar un-nisa binti Tengku Membang, sometime Tuanku Ampuan, educ. Malay Sch, Sri Menanti, Malay Coll, Kuala Kangsar, Perak, King George V Sch, Seramban, and the Sch of Oriental & African Studies (SOAS), London. Invested with the title of Tunku Muda of Serting by his father 6th July 1934, and prom to Tunku Laksamana 25th April 1937. ADC to his father 1936, Cmsnd as 2nd-Lieut 3rd (Negri Sembilan) Btn Btn Federated Malay States Volunteer Force (FMSVF)1937, retd 1939, attaché Land Office Seremban 1949-1950, Officer Negri Sembilan Home Guard in Kuala Pilah 1952-1955, District Home Guard Officer for Tampin 1955-1956 and Kuala Pilah 1956-1957. Served as Regent of Negri Sembilan during the absence of his father overseas 31st August 1954 to November 1954 and in Kuala Lumpur, 3rd September 1957 to 5th April 1960. Proclaimed as Yang di-Pertuan Besar after the death of his father, 5th April 1960. Installed at the Balairong Sri, Istana Besar, Sri Menanti, 17th April 1961. Rcvd: DMN (17.4.1961), SMN (31.8.1958), SPMB and DK of Brunei (24.9.1958), Queen Elizabeth II Coron (1953), and Sultan Ismail of Johore Coron (1960) medals, etc. m. at the Istana Besar, Sri Menanti, 1st January 1940, H.R.H. Tunku Durat un-Nafisa Aziba binti Tunku Besar Burhan ud-din [Tunku Durah], Tuanku Ampuan (b. at Istana Baroh, Sri Menanti, 25th June 1922; d. 8th August 1999, bur. at the Royal Cemetery, Sri Menanti), educ. Sri Menanti Malay Sch, and Tuanku Muhammad Sch, Kuala Pilah, raised to the title of Tunku Ampuan Muda 6th October 1957, proclaimed as Tuanku Ampuan of Negri Sembilan by her husband at the Balairong Sri, Istana Besar, Sri Menanti, 14th April 1961 and installed with him at the Balairong Sri, Istana Besar, Sri Menanti, 17th April 1961, Chair Negri Sembilan Poppy Day Appeal Cttee 1957-1967, Patron Negri Sembilan Branch of the Malayan Soc for the Prevention of Cruelty to Animals, etc, rcvd: DKNS, fifth daughter of Y.A.M. Tunku Burhan ud-din ibni al-Marhum Tuanku Antah, Tunku Besar, CMG, by his first wife, Y.M. Tunku Sharifa Alawiya binti Sayyid ‘Abdu’l Hamid, eldest daughter of Y.M. Sayyid ‘Abdu’l Hamid, by his wife, Y.M. Tunku Ambong Bahiya binti Tunku Besar Daud, daughter of Y.A.M. Tunku Daud ibni al-Marhum Tuanku Nasir ud-din, Tunku Besar. He d. at Istana Hinggap, Seremban, 14th April 1967 (bur. at the Royal Cemetery, Sri Menanti), having had issue, one son and five daughters:
Copyright© Christopher Buyers
1967 - 2008 Colonel H.R.H. Paduka Sri Tuanku Ja’afar ibni al-Marhum Tuanku ‘Abdu’l Rahman, Yang di-Pertuan Besar of Negri Sembilan, GCB (c 14.10.1998). b. at Klang, Selangor, 19th July 1922, second son of Colonel H.R.H. Paduka Sri Tuanku ‘Abdu’l Rahman ibni al-Marhum Tuanku Muhammad, Yang di-Pertuan Besar of Negri Sembilan, GCMG, by his second wife, Cik Engku Maimuna binti ‘Abdu’llah, BEM, PJK, educ. Sri Menanti Malay Sch, King George V Sch, Kuala Pilah, Malay Coll, Kuala Kangsar, Perak, Raffles Coll, Singapore, Univ of Nottingham (LLB), Balliol Coll, Oxford, and the London Sch of Economics (LSE), London. Malay DO Seremban 1942-1945, Asist in the District Land Office at Rembau 1946-1947, joined MCS 1953, Assist DO Parit, Perak and DO Tampin, Negri Sembilan, Assist State Sec Perak 1956, Charge d’Affaires Washington DC 1956-1957, 1st Sec Permanent Mission to the UN 1957-1958, 1st Sec and Trade Counsellor London 1958-1962, Deputy High Cmsnr London 1962-1963, Ambassador to the UAR 1963-1965, High Cmsnr to Nigeria and Ghana 1965-1967, Ambassador designate to Japan 1967. Granted the title of Tunku Muda of Serting, 1947. Proclaimed as Yang di-Pertuan Besar of Negri Sembilan on the death of his brother, 19th April 1967. Installed at the Balairong Sri, Istana Besar, Sri Menanti, 8th April 1968. Elected as Deputy Supreme Head of State with the title of Timbalan Yang di-Pertuan Agong, 19th June 1979 and served in that capacity until 25th April 1984. Elected as Deputy Supreme Head of State for a second time, 2nd March 1989. Elected as King of Malaysia with the title of Yang di-Pertuan Agung and style of Majesty from 16th April 1994. Left office and returned to Negri Sembilan, 24th April 1999. Col-in-Chief the Royal Signal Regiment. Chancellor National Univ of Malaysia (1996). Patron of Negri Sembilan Cricket Assoc. Hon LLD Univs of the Philippines (1995), Nottingham (1995), Santiago (1995), and Brunei Darussalam (1996). Hon Dr Ohio State Univ (1990). Founded the Negri Sembilan Royal Family Order, the Royal Family Order of Yam Tuan Radin Sunnah, and the Order of Negri Sembilan on 24th May 1979, and the Order of Tuanku Ja’afar on 18th July 1984. Rcvd: DK, DKM (27.5.1994), DMN (3.4.1968, SMN), DKMB of Brunei (10.9.1996), DK of Brunei (5.8.1968), Kelantan, Kedah, Selangor, Perlis, Johor, Pahang, Trengganu, and Perak, Knt of the Order of the Seraphim with Collar of Sweden (22.2.1996), the Grand Collars of the Orders of Merit of Chile (27.9.1995), and Independence of Cambodia, GC of the Orders of the White Rose of Finland with collar (25.1.1995), Civil Merit with collar of Spain (4.4.1995), Southern Cross of Brazil with collar (18.12.1995), Merit of Uruguay (3.7.1996), and Merit (special class) of the Federal Republic of Germany, Raja of the Order of Sikatuna of the Philippines (21.6.1995), the Grand Star of Djibouti and the Grand Order of Mugunghwa of Korea. m. 8th August 1942, H.R.H. Tunku Najiha binti Tunku Besar Burhan ud-din, Tuanku Ampuan (b. at the Istana Baroh, Sri Menanti, 11th September 1924), educ. Malay Sch, Sri Menanti, Tuanku Mohamed Sch, Kuala Pilah, and the Sch of Oriental & Arfican Studies (SOAS), London, proclaimed as Tuanku Ampuan of Negri Sembilan by her husband at the Balairong Sri, Istana Besar, Sri Menanti, 19th July 1967 and installed with him at the Balairong Sri, Istana Besar, Sri Menanti, 8th April 1968, Patron NS Girl Guides Assoc, National Islamic Women’s Welfare Council, Negri Sembilan Women’s Inst, Tuanku Ampuan Najiha Children’s Home, Malaysian Women’s Hockey Team, Malaysian Women’s Football Team, Malaysian Women’s Golf Team, Malaysian Ladies Golf Assoc (MALGA), Royal Malaysian Ikebana Soc, Presdt Tuanku Ampuan Badminton Team, Mbr Assoc of Country Women of the World, etc. Rcvd: DK, DMN, DK of Kedah, SPTJ, SPMK (11.11.1992), third daughter of Y.A.M. Tunku Burhan ud-din ibni al-Marhum Tuanku Antah, Tunku Besar, CMG. He d. in the ICU Unit of the Tuanku Ja’afar General Hospital, Seremban, 27th December 2008 (bur. at the Royal Cemetery, Sri Menanti), having had issue, three sons and three daughters:
Copyright© Christopher Buyers
2008 Colonel H.R.H. Paduka Sri Tuanku Muhriz ibni al-Marhum Tuanku Munawir, Yang di-Pertuan Besar of Negri Sembilan. b. at Kuala Pilah, 14th January 1948, only son of H.R.H. Paduka Sri Tuanku Munawir ibni al-Marhum Tuanku ‘Abdu’l Rahman Shah, Yang di-Pertuan Besar of Negri Sembilan, by his first wife, H.R.H. Tunku Durat un-Nafisa Aziba binti Tunku Besar Burhan ud-din, Tuanku Ampuan, educ. Tuanku Muhammad, and Tunku Besar Schs, Tampin, King George V Sch, Seremban, Aldenham Sch, Elstree, Herts, and Univ Coll of Wales, Aberystwyth (LLB 1971). Appointed to the title of Tunku Laksamana 1960, prom to Tunku Besar of Sri Menanti  7th July 1961 and invested at the Balairong Sri, Istana Besar, Siri Menanti, 26th December 1961. Proclaimed as Yang di-Pertuan Besar of Negri Sembilan on the death of his paternal uncle, 29th December 2008. Installed at the Balairong Sri, Istana Besar, Sri Menanti, 26th October 2009. Col-in-Chief Royal Signals Regt and the Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers since 2009. Chancellor Univ Kebangsaan Malaysia (UKM) since 2009. Dir Nylex (Malaysia) Bhd since 2002, Kandenko Engineering (Malaysia) Sdn Bhd, Bangkok Bank Bhd (BBB) since 2006, etc. Trustee Tinggi Fndn. Mbr Rotary Club of Kuala Lumpur. Founder of the the Loyal Order of Tuanku Muhriz (Darjah Setia Tuanku Muhriz) in four classes and the Loyal Service Order of Negri Sembilan (Darjah Setia Bakti Negri Sembilan) in a single class on 14th January 2010. Rcvd: DK of Negri Sembilan (25.2.2009), DK of Perak (5.3.2009), Selangor (11.12.2009), and Kedah (17.1.2010), DKYR, PPT. m. at Istana Maziah, Kuala Trengganu, 25th April 1974, H.R.H. Tuanku Dato’ Aisha Rohani ibni al-Marhum Tengku Besar Mahmud, Tuanku Ampuan Besar (b. at Batu Gajah, Perak, 19th June 1952), educ. Sultan Sulaiman Sch, Kuala Trengganu, Taiping Convent Sch and Bukit Ninas Convent, Kuala Lumpur, proclaimed as Tuanku Ampuan Besar of Negri Sembilan by her husband at the Balairong Sri, Istana Besar, Sri Menanti, 14th February 2009 and installed with him at the Balairong Sri, Istana Besar, Sri Menanti, 26th October 2009, Mbr Kuala Lumpur Speakers’ Club, Inner Wheel Club (KL), Rotary Club of Kuala Lumpur, etc, rcvd: DK of Negri Sembilan (25.2.2009), DPTJ, daughter of Captain Y.A.M. Tengku Besar Mahmud ibni al-Marhum Sultan Zainal Abidin, Tengku Sri Utama Raja, of Trengganu, sometime Grand Chamberlain to the King of Malaysia, by his second wife, Y. Bhg. To’ Puan Hajjah Zain un-Mariam binti Haji Su Mahmud, daughter of Haji Su Mahmud bin Dato’ Sri Amar di-Raja Haji Ngah Muhammad. He had issue, three sons:
Copyright© Christopher Buyers
END.
Copyright© Christopher Buyers
NEGRI SEMBILAN 1 NEGRI SEMBILAN 2
NEGRI SEMBILAN 3 NEGRI SEMBILAN 4
NEGRI SEMBILAN 5 NEGRI SEMBILAN 6
ORDERS & DECORATIONS
Copyright© Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at:
 Copyright© Christopher Buyers Copyright© Christopher Buyers
CONTACT

Copyright©Christopher Buyers, November 2000 - January 2012