JORDAN

Copyright © 2001, The Royal Hashemite Court

Al-Hashimi Dynasty

GENEALOGY

Copyright© Christopher Buyers
1921 - 1951 H.M. 'Abdu'llah I, by the help of God, King of the Hashimite Kingdom of the Jordan, GCMG (3.6.1935, KCMG 3.6.1927), GBE (m 11.3.1920). b. at Mecca, Arabia, November 1881, third son of H.M. Hussein I, Caliph al-Islam, King of the Hijaz, Commander of the Faithful, Grand Sharif and Amir of Mecca, GCB, by his first wife Sharifa Abdiya bint 'Abdu'llah, daughter of H.H. Amir 'Abdu'llah Pasha, Grand Sharif of Mecca, educ. Constantinople. Deputy for Mecca in the Turkish Parliament 1911-1916 (sometime Vice-Chair.), GOC Arab Eastern Army 1916-1919, Minister for Foreign Affairs of the Hijaz 1916-1920, provisional Governor of East Palestine 1920. Proclaimed at Damascus by the Syrian Congress as King of Iraq, 8th March 1920, but never formally assumed that title. Proclaimed as Amir of Transjordan with the style of His Highness, 7th April 1921. Attended the Coronation of King George VI and Queen Elizabeth at Westminster Abbey, 12th May 1937. Installed as King of the Hashimite Kingdom of Transjordan with the style of His Majesty when the country attained full independence, 25th May 1946. Assumed the title of King of the Hashimite Kingdom of the Jordan, 2nd June 1949. Founded the Orders of Hussein ibn Ali and the Star of Jordan on 22nd June 1949. Field Marshal, Jordan Arab Army 1948. Hon. Col. Transjordan Frontier Force 1/4/1926-1948. Hon. Air Cdre. RAF 30/10/1940. Hon. Field Marshal Egyptian Army 1949. Rcvd: Silver Jubilee (1935) and Coron. (1937) medals, the Grand Order of the Hashimites (1932), the 1st class of the Orders of Feisal I (1932) and the Two Rivers (1922) of Iraq, the Collar of the Order of Muhammad 'Ali of Egypt (25.6.1948), the Grand Collar of the Order of Pahlavi of Iran (28.2.1949), GC of the Orders of Military Merit in white of Spain (6.9.1949), Omayyad of Syria (1950), etc. m. (first) at Stinia Palace, Constantinople, Turkey, 1904, H.M. Queen Musbah (b. at Mecca, 1884; d. at Irbid, Jordan, 15th March 1961), elder twin daughter of H.H. Amir Nasser Pasha, by his wife, Dilber Khanum m. (second) at Constantinople, Turkey, 1913, H.H. Princess Suzdil Khanum (d. at the Raghadan Palace, Amman, 16th August 1968, and bur. there at the Royal Mausoleum), daughter of 'Ali. m. (third) at Amman, 1949, Nahda bint Uman (d.s.p.), a Sudanese lady. He d. (assassinated) at the al-Aqsa Mosque, Jerusalem, 20th July 1951 (bur. Royal Mausoleum, Raghdan Palace, Amman), having had issue two sons and three daughters:
Copyright© Christopher Buyers
1951 - 1952 H.M. Talal I, by the help of God, King of the Hashimite Kingdom of Jordan. b. at Mecca, Arabia, 26th February 1909, eldest son of H.M. 'Abdu'llah I, by the help of God, King of the Hashimite Kingdom of the Jordan, GCMG, GBE, by his first wife, H.M. Queen Musbah, educ. privately and at the RMA, Sandhurst. Cmsnd as 2nd-Lieut the Arab Legion Cavalry Regt 1929, attached to a British Regt in Jerusalem and to the RA in Baghdad, prom Hon Lieut the Trans-Jordan Frontier Force 18/2/1932, prom Maj-Gen Jordan Arab Army 1949, and became Field Marshal Jordan Arab Army 20/7/1951. Excluded from the succession by his father in January 1941, but re-instated as Heir Apparent 13th February 1946 (confirmed publicly, 17th March 1947). Succeeded on the death of his father, 20th July 1951. Reigned under the regency of his younger brother until he returned from a clinic in Switzerland and took the oath to the constitution, at Amman, 3rd September 1951. Reigned under a series of regencies for most of his short reign and then constitutionally deposed in favour of his eldest son for reasons of ill health, 11th August 1952. Rcvd: the Grand Order of the Hashimites (1951), and the Order of the Two Rivers 1st class of Iraq, GC of the Order of Military Merit in white of Spain (1.4.1952), etc. m. at Amman, 27th November 1934, H.M. Queen Zein al-Sharaf (b. at Alexandria, Egypt, 2nd August 1915; d. at Lausanne, Switzerland, 26th April 1994, bur. Royal Mausoleum, Raghdan Palace, Amman), Head of the Council of Regency during the minority of her eldest son 11th August 1952 to 2nd May 1953, rcvd: GC with collar of the Order of Hussein ibn 'Ali, eldest daughter of Sharif Jamal 'Ali bin Nasser, sometime Court Chamberlain. He d. at Istanbul, Turkey, 7th July 1972 (bur. Royal Mausoleum, Raghdan Palace, Amman), having had issue, four sons and two daughters:
Copyright© Christopher Buyers
continued on the next page.
Copyright© Christopher Buyers
JORDAN 1 JORDAN 3 MECCA
HIJAZ IRAQ MAIN
ORDERS & DECORATIONS HOME
Copyright© Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at:
Copyright© Christopher Buyers
CONTACT

Copyright©Christopher Buyers, August 2000 - May 2012