KAPURTHALA

The Ahluwalia Dynasty

GENEALOGY

continued from the previous page.
Copyright© Christopher Buyers
1877 – 1949 Major-General H.H. Farzand-i-Dilband Rasikh-al-Iqtidad-i-Daulat-i-Inglishia, Raja-i-Rajagan, Maharaja Sir Jagatjit Singh Sahib Bahadur, Maharaja of Kapurthala, GCSI (12.12.1911, KCSI 22.6.1897), GCIE (1.1.1921), GBE (c 29.11.1927). b. at the Royal Palace, Kapurthala, 24th November 1872, only son of H.H. Farzand-i-Dilband Rasikh al-Iqtidad Raja-i-Rajgan Raja Kharak Singh Sahib Bahadur, Raja of Kapurthala, by his wife, H.H. Rani Anand Kaur Sahiba, educ. privately. Became Heir Apparent with the title of Sri Tikka Sahib Bahadur, at birth. Succeeded on the death of his father, 3rd September 1877 and ascended the gadi at the Royal Palace, Kapurthala, 16th October 1877. Reigned under a Council of Regency until he came of age and was invested with full ruling powers, 24th November 1890. Advanced to the hereditary title of Maharaja, 12th December 1911. Indian Representative at the League of Nations General Assembly Geneva 1926, 1927 and 1929. Attended the Indian Round Table Conference, London, 1931. Celebrated his Golden Jubilee 29th November 1927, his Diamond Jubilee 24th November 1937, and his Platinum Jubilee 24th November 1947. Mbr Indian Defence Council 1941-1945. Signed the instrument of accession to the Dominion of India, 16th August 1947. Concluded a merger agreement with his fellow rulers in East Punjab to form the Patiala and Eastern Punjab States Union (PEPSU), 5th May 1948 (with effect from 20th August 1948, after which date he ceased to enjoy sovereign powers). Installed as Uprajpramukh at Patiala, 15th July 1948. Vice-Presdt Patiala and Eastern Punjab States Union (PEPSU) Council of Rulers 1948-1949. Cmsnd as Hon Lieut-Col IA 1/1/1918, attached as Hon Officer 3rd Btn (Rattray’s Sikhs), 11th Sikh Regt 31/12/1922, prom Hon Col 19/6/1926, Hon Brig 12/1/1943, and Hon Maj-Gen 20/6/1948. Hon Col 3rd Btn (Rattray’s Sikhs), 11th Sikh Regiment, 18/6/1925-1945, Hon Col 3rd Btn The Sikh Regiment (Rattray’s) 1/11/1945-1949, Col-in-Chief Kapurthala State Forces 1923-1949. Granted a permanent salute of 13-guns and a personal salute of 15-guns 1st January 1918, and a local salute of 15-guns, 1st January 1921. Attended the Diamond Jubilee celebrations of the Queen-Empress Victoria at St Paul’s Cathedral in London 1897, the Coronation of the King-Emperor George V at Westminster Abbey 1911, and his Silver Jubilee celebrations at St Paul’s Cathedral in 1935, and the Coronation of the King-Emperor George VI at Westminster Abbey 1937. Attended the Delhi Durbars of 1903 and 1911. Patron Empire of India Exhibition (London) 1895, Benares Hindu Univ, Circle Litteraire (Bombay), Indian Gymkhana Club 1920, All-India Oriental Conference 1930, etc. Vice-Presdt East India Assoc (London). Vice-Patron Indian Science Congress. Past Grand Warden (Past SGW) Empire Lodge of Antient Freemasons 1897. Delegate of the Acad Diplomatique Internationale (Paris). Hon Mbr Touring Club de France 1918. Mbr European Cttee of Honour Motor Yacht Club of America 1934. Assoc Mbr International Lawn Tennis Club of GB 1931. Author of “My Travels in China, Japan, and Java” (1903), and “My tour in South, Central, and North America” (1926). Founded the Nishan-i-Shahi (the Decoration of Kings) in 1898, and Nishan-i-Iftikhar (the Decoration of Honour) in three other classes 1914. Rcvd: Diamond Jubilee medal (1897), Durbar gold medals (1903 & 1911), Coron (1911), Silver Jubilee (1935), Coron (1937), and Indian Independence (1948) medals, GC of the Orders of the Crown of Prussia 1st class (1911), Menelik of Ethiopia (1924), Nile of Egypt (31.3.1924), SS Maurice & Lazarus of Italy (24.5.1924), the Sharifan Order of Alaoui of Morocco (17.11.1924), Glory (Nishan-i-Iftikhar) of Tunis (1925), Merit of Chile (3.9.1925), Sun of Peru (1925), Red Cross of Honour and Merit of Cuba (10.10.1925), Crown of Rumania (civil 1926), Merit of Hungary (1926), St Sava of Yugoslavia (1928), Carlos III of Spain (15.10.1928), the Royal Order of Cambodia (1.12.1929), Crown of Iran (10.8.1930), Star of Rumania (civil 13.8.1935), St Agatha of San Marino (31.8.1935), St Silvester of the Vatican (2.9.1935), and the Legion of Honour of France (23.2.1948, GO 7.7.1924), the Order of the White Lion of Czechoslovakia 1st class (1934), Nishan-i-Iqbal 1st class of Rampur (1926), etc. m. (first) at Paprola, Kangra, 16th April 1886, H.H. Maharani Habans Kaur Sahib (b. at Paprola, 1872; d. from heart failure, at Chateau Kapurthala, St Helens, Mussoorie, 17th October 1941, crem. at Shalimar Gardens, Kapurthala), daughter of Mian Ranjit Singh Gularia, of Paprola, in the Kangra district of the Punjab. m. (second) at Kautach, 1891, H.H. Maharani Parvati Kaur Sahiba (d. after an illness of four months, at Kapurthala, 20th February 1944, crem. at Shalimar Gardens), daughter of the Katauch Sardar. m. (third) 1892, H.H. Maharani Lachmi Kaur Sahiba (d. at the Elysee Palace, Kapurthala, 1959, crem. at Shalimar Gardens), from Barsail in Bashahr. m. (fourth) 1895, Rani Kanari Sahib (d. ca. 1910), daughter of the Dewan of Jubbal. m. (fifth) at Paris, France, 1904, Rani Prem Kaur Sahiba (b. at Malaga, Spain, 8th February 1890; d. at Madrid, Spain, 7th July 1962, bur. there at the Sacramental de San Justo), née Ana Delgado y Briones [Anita Delgado], author of “Impressions de mes voyages aux Indes” (1915), daughter of Ángel Delgado y de los Cobos, proprietor of the “La Castaña” café, by his wife, Candelária Briones y Delgado. m. (sixth) at Kapurthala, 9th September 1942, Rani Tara Devi Sahiba (b. in Vienna, Austria, 1912; k. herself by jumping off the Qutb Minar, Delhi, 9th December 1946, bur. there at the Nicholson Cemetery, near St James’s Church), née Eugenie-Marie Grossupova, a Czech theatre actress, daughter of Mme. Nina Marie Grossupova, apparently by an unnamed Hungarian Count. He d. at the Taj Hotel, Bombay, 19th June 1949 (crem. at Shalimar Gardens, Kapurthala), having had issue five sons and one daughter:
  • 1) Sri Tikka Raja Paramjit Singh Sahib Bahadur, who succeeded as H.H. Farzand-i-Dilband Rasikh-al-Iqtidad-i-Daulat-i-Inglishia, Raja-i-Rajagan, Maharaja Paramjit Singh, Bahadur, Maharaja of Kapurthala (s/o Habans Kaur) - see below.
  • 2) Major Maharajkumar Sri Mahijit Singh Sahib Bahadur. b. at Kapurthala, 9th May 1893 (s/o Habans Kaur), educ. Harrow Sch, Middlesex, Coll de Normandie, Clères, near Rouen, France, and Brasenose Coll, Oxford (BA 1912). Cmsnd as Hon Lieut 1st Kapurthala Jagatjit Infantry, Kapurthala State Forces 1911, served in the Great War in France and Flanders 1914-1918, Presdt Kapurthala War Loan Cttee 1917-1918, Comptroller of the Household, Supt Oudh Estates 1928-1932, MLA representing Oudh Taluqdars in the United Provinces (UP) legilsature 1928-1932, UP Minister for Industries and Agriculture 1928-1931. Attended the Coronation of the King-Emperor George V at Westminster Abbey in London 1911. Rcvd: Coron (1911 with Durbar clasp), 1915 Star, British War and Allied Victory (1918) medals, and Nishan-i-Iftikhar 1st class of Kapurthala. m. at the Durbar Hall, Jagatjit Palace, Kapurthala, November 1913, Maharajkumarani Anar Devi Sahiba, of a high caste Katoch family of Chandpore, in the Kangra district. He d. at Mahijit Niwas, Kapurthala, 7th April 1932 (crem. there at Shalimar Gardens), having had issue, an only daughterCopyright© Christopher Buyers
    • a) Rajkumari Bibiji Usha Devi [Rani Usha Devi Sahiba, of Dada Siba]. b. at Mahijit Vilas, Kapurthala, 25th October 1919. m. at Jagatjit Palace, Kapurthala, 25th April 1945, as his second wife (sep. 1947), Major Raja Harmahendra Singh, Raja of Dada Siba (b. 1922; d. at Dada Palace, Siba, Kangra, 23rd May 2000), elder son of Raja Sham Singh, Raja of Dada Siba, in the Kangra district of the Punjab. She d. at New Delhi, September 2004, having had issue, an only son - see India Zamindars (Dada Siba).
  • 3) Colonel Maharajkumar Sri Amarjit Singh Sahib Bahadur, CIE (3.6.1935). b. at Kapurthala, 5th August 1893 (s/o Parvati Kaur), educ. Coll de Normandie, Clères, near Rouen, France, Militar Theresianum Acad, Vienna, Austria, Univ of Paris, Sorbonne, Paris, France, and Christ Church, Oxford (BA 1916). Cmsnd as Hon Lieut 1st Kapurthala Jagatjit Infantry 1911, Hon Temp Hon 2nd-Lieut IA 31/12/1914, served in the Great War in France and Flanders with the 3rd Lahore Dvsn 1914-1915 (MID), prom Hon Capt IA 3/12/1918, Presdt State Recruiting Cttee 1917-1919, Hon ADC to the C-in-C India 1926-1930, ADC and Staff Officer to General Giraud, the Governor of Paris 1928-1929, prom Hon Maj IA 18/1/1930 attached Royal Deccan Horse IA, Insp-Gen Kapurthala State Forces 1934-1944, prom Col Kapurthala State Forces 15/7/1940, Hon Lieut-Col IA 3/4/1942, attached as Hon Officer 4th Btn 11th Sikh Regt 22/5/1943, Dir of Education for Kapurthala State 1915-1927, Insp-Gen of Police 1915-1927 and 1930-1933, Household Minister 1933-1944, Vice-Presdt Kapurthala State Council 1939-1944. Attended the Silver Jubilee celebrations of the King-Emperor George V in London 1935. Mbr Marlborough, Imperial Gymkhana (Delhi), Royal Western India Turf, Willingdon Sports (Bombay), Calcutta, and Cercle Interallié (Paris) Clubs. Rcvd: 1914/15 Star, British War, Allied Victory (1918), British War and India Service (posth 1945), Silver Jubilee (1935), and Coron (1937) medals, King’s Indian Recruiting Badge (1918), Nishan-i-Iftikhar 1st class, Distinguished & Long Service, and Diamond Jubilee (1937) medals of Kapurthala, Cdr of the Order of the Legion of Honour of France (15.3.1938). m. at Paris, France, 1922, Maharajkumarani Sonia Amarjit Singh [Princess Sonya Kapurthala] (b. at Yeisk, Kuban, Russia, 1890; d. at Manhatten, New York, USA, 2nd July 1947, bur. there at Gate of Heaven Cemetery, Hawthorne, Westchester Co), née Sophia Georgievna Adzhemova [Sophie Adjemoff], a distinguished aviatrix who set a world altitude record for women at 2,400 meters in 1912, and the first woman to loop-the-loop (with N.E. Popov) in 1913, settled in New York, USA 1942, former wife of Haroutune Popoff, tea merchant, and daughter of Georgi Adzhemov [George Adjemoff], merchant, of Novo-Nakhichevan, Rostov-on-Don, Russia, by his wife, Princess Bebutova (probably Princess Sophia Gregorievna Bebutova, younger daughter of Prince Gregory Nikolaievith [Melikass] Bebutov, Actual State Councillor). He d.s.p. at Srinagar, Kashmir, 14th September 1944 (crem. at Shalimar Gardens, Kapurthala).
  • 4) Major Maharajkumar Sri Karamjit Singh Sahib Bahadur. b. at Kapurthala, 9th August 1896 (s/o Kanari), educ. Harrow Sch, Middlesex, and Lyceé Janson de Sailly, Paris, France. Dir of Agriculture 1926, Home Minister 1932, Supt Oudh Estates 1932-1939, MEC and MSC 1939-1948, Vice-Presdt Kapurthala State Council 1944-1948 (Presdt 1948-1949). Presdt Kapurthala Poor House Cttee 1943-1945. Adviser Kapurtha Post War Development Programme 1945-1946. Maj Kapurthala State Forces. Rcvd: British War and India Service (1945), Silver Jubilee (1935), Coron (1937), and Indian Independence (1948) medals, Nishan-i-Iftikhar 1st class and Diamond Jubilee medal (1937) of Kapurthala, and GC of the Order of the Nile of Egypt. m. at Naini Tal, 19th November 1928, Maharajkumarani Sita Devi Sahiba, KIH silver medal (1.1.1944) (b. at Naini Tal, 30th September 1915; d. at New Delhi, 2001), educ. privately, served with the Indian Red Cross during WWII 1939-1945, Presdt Save Mussoorie Soc, Trustee John Martyn Memorial Trust, third daughter of Raja Udai Raj Singh, Raj of Kashipur, a taluqdar of the United Provinces, by his wife, a daughter of Raja Shamsher Singh, Raja of Bashahr. He d. at New Delhi, 7th June 1967, having had issue, two sons:
    • a) Rajkumar Sri Arun Singh. b. at Srinagar, Kashmir, 29th August 1944, educ. the Doon Sch, Dehradun, St Stephen’s Coll, Delhi Univ (BA) and St Catherine’s Coll, Cambridge (MA 1971). Employed by Metal Box, Marketing Controller with Reckitt & Colman India, MP (Rajya Sabha) for Uttar Pradesh 1984-1988, Parliamentary Sec to the Prime Minister 1984-1985, Minister of State for Defence R&D 1985-1987, Special Exec Assist (Security) in the Ministry of External Affairs 1999-2000. Mbr Asiad Organizing Cttee 1982, Delhi Gymkhana Club 1983, etc. m. 9th October 1967 (sep.) Kanwarani Nina Kaur Sahiba [Nina Singh] (b. 1945). He had issue, two sons and one daughter:
      • i) Kanwar Shri Hanut Singh. b. at New Delhi, 1973, educ. the Doon Sch, Dehradun, and Hunter Coll (BA), New York, USA. Journalist with Elle magazine and Editor L’Officiel magazine (Delhi), jewellery designer.
      • ii) Kanwar Shri Anirudh Singh. b. at New Delhi, 17th May 1975, educ. the Doon Sch, Dehradun. m. 1997, Kanwarani Pooja Singh, daughter of Mrs Meera Narula Bhalla.
      • i) Bibiji Devaki Kaur. b. at New Delhi, August 1968, educ. Welham Girls’ Sch, Dehradun, and Cambridge Univ. Fashion designer and screenplay writer. m. at Delhi, 1st October 2006, Professor Marakand Ramchandra Paranjape (b. at Ahmedabad, Gujarat, 31st August 1960), educ. Bishop Cotton Sch, Bangalore, St Stephen’s Coll, Delhi Univ (BA Hons 1980), the Univ of Illinois at Urbana-Champaign (MA 1982, PhD 1985), USA, Teaching Assist Univ of Illinois at Urbana-Champaign 1980-1986, Lecturer and Reader Univ of Hyderabad 1986-1991, Homi Bhabha Fellow for Literature 1991-1993, Assoc Professor in Dept of Humanities & Social Sciences, IIT Delhi 1994-1999, Fellow Univs of Iowa and Texas, Professor of English at the Centre for Linguistics & English, Jawaharlal Nehru Univ since 1999, author of “Towards a Poetics of the Indian English Novel” (2000), “Used Book” (2001), and editor of “The Little Book of Sri Aurobindo” (2001), son of Shri Ramchandra Laxman Paranjape, by his wife, Shrimati Prabhavati Paranjape. She has issue, a son.
    • b) Padma Bhushaan Rajkumar Sri Martand Singh. b. at Kapurthala, 10th February 1947, educ. the Doon Sch, Dehradun, and St Stephen’s Coll, Delhi (BA 1973). Textile designer and conservationist. Author of “Saris of India” (1996), and editor of “Tradition and Beyond – Handcrafted Indian Textiles” (2001) and “Saris: Tradition and Beyond” (2010). Historical Consultant “The Heart of India” (2002). Chair INTACH UK Trust 1993-2011. Vice-Chair Pacific Asian Travel Assoc (PATA), Cultural Heritage Award Cttee, etc. Sec Indian National Trust for Art and Cultural Heritage (INTACH) 1984. Co-Founder Jaisalmer Heritage Trust. Trustee Mehrangarh Museum (Jodhpur) 1993. Dir Calico Museum of Textiles. Art Consultant to UNDP 1995. Mbr Editorial Brd of Public Archaeology, All India Handicraft & Handlooms Brd, Handicrafts & Handloom Export Corp, Crafts Museum, etc. Rcvd: Padma Bushan (15.8.1986). He d. unm. from pancreatic cancer, at a hospital in New Delhi, 25th April 2017.
  • 5) Lieutenant-Colonel Maharajkumar Sri Ajit Singh Sahib Bahadur. b. at Kapurthala, 26th April 1907 (s/o Prem Kaur), educ. Eton Coll, Berkshire, Clifton Coll, Bristol, St Catherine’s Coll, Cambridge (BA 1931), and the Prince of Wales’s Royal Indian Military Coll (RIMC), Dehra Dun. Cmsnd as temp Hon 2nd-Lieut IA 15/1/1936, attached 1st Btn, 11th Sikh Regt 1936-1937, prom Capt 1st Kapurthala Jagatjit Infantry Kapurthala State Forces 1/12/1937, o/c Paramjit Infantry 1939-1942, prom Maj 1/9/1940, Presdt State Soldiers’ Brd 1942, Minister of Miscellaneous Dept 1942-1946, retd as Lt-Col 1946, Assist Indian Govt Trade Cmsnr at Buenos Aires 1946-1947, and in London 1947. Rcvd: British War and India Service (1945), and Indian Independence (1948) medals, Nishan-i-Iftikhar 1st class, and Diamond Jubilee medal (1937) of Kapurthala. He d. unm. at New Delhi, 4th May 1982.Copyright© Christopher Buyers
  • 1) Maharajkumari Bibiji Amrit Kaur Sahiba [H.H. Rani Amrit Kaur Sahib, Rani of Mandi]. b. 1904 (d/o Kanari), educ. Clovelly-Kepplestone Sch for Ladies, Eastbourne, Sussex. Chair Punjab Women’s Ctte Against Child Marriage. Settled in Paris after her husband’s second marriage, interned by the Germans during the occupation in 1940 but subsequently released, and settled in London in 1946. m. at Jagatjit Palace, Kapurthala, 5th February 1923, as his first wife, Colonel H.H. Sri Raja Sir Joginder Sen Bahadur, Raja of Mandi, KCSI (b. at Mandi, 20th August 1904; d. 16th June 1986), son of Mian Kishan Singh Sahib, sometime Chief Minister of Mandi. She d. from cancer, at No 42 Kensington Palace Mansions, Kensington, London, 19th November 1948, having had issue, one son and two daughters - see India (Mandi).
Copyright© Christopher Buyers
1949 - 1955 Colonel H.H. Farzand-i-Dilband Rasikh-al-Iqtidad-i-Daulat-i-Inglishia, Raja-i-Rajagan, Maharaja Shri Paramjit Singh Bahadur, Maharaja of Kapurthala. b. 19th May 1892, eldest son of Major-General H.H. Farzand-i-Dilband Rasikh-al-Iqtidad-i-Daulat-i-Inglishia, Raja-i-Rajagan, Maharaja Sir Jagatjit Singh Bahadur, Maharaja of Kapurthala, GCSI, GCIE, GBE, by his first wife, H.H. Maharani Habans Kaur Sahiba, educ. Cheam Sch, Thatcham, Berkshire, Harrow Sch, Middlesex, St Paul’s High Sch, Kensington, London, Lyceé Janson de Sailly, and Univ of Paris, La Sorbonne, Paris, France. Became Heir Apparent with the title of Sri Tikka Sahib Bahadur, at birth. Raised to the title of Sri Tikka Raja Sahib Bahadur and granted the personal style of His Highness (the latter discontinued 1st October 1917). MSC and MEC 1949, Presdt Kapurthala State Council 1939-1944 and 1948-1949 (Vice-Presdt 1944). Succeeded on the death of his father, 19th June 1949 (confirmed by the Governor-General of India, 8th July 1949). Installed at Jagatjit Palace, Kapurthala, 25th June 1949. Col-in-Chief Kapurthala State Forces 1949 and Hon Col 2nd Kapurthala Paramjit Infantry 1923-1949. Attended the Coronations of the King-Emperor George V at Westminster Abbey in London 1911, and King-Emperor George VI 1937. Mbr Royal Automoble Club of France, St Cloud Country Club (Paris), European Cttee of Honour Motor Yacht Club of America 1934, etc. Rcvd: British War and India Service Medals (1945), Coron Medals (1911 with Durbar clasp 1911, 1937), Silver Jubilee (1935), and Indian Independence (1948) medals, the Nishan-i-Iftikhar 1st class (civil 1915), and Diamond Jubilee medal (1937) of Kapurthala, GC of the Orders of Civil Merit of Spain (23.10.1928), Glory (Nishan-i-Iftikhar) of Tunis, Star of Rumania (13.8.1936), and the Legion of Honour of France (1950, GO 25.10.1936, Cdr x.6.1934), GO of the Order of the Nile of Egypt (31.3.1924). m. (first) at Kapurthala, 2nd February 1911 (sep.), H.H. Maharani Brinda Devi Sahiba (b. at Jubbal, 11th January 1890; d. at Woodville Palace, Simla, May 1962), née Brinda Mati, educ. privately at Kapurthala, India, and Paris, France, author of “Maharani: Souvenirs de la Princesse Brinda de Kapurthala” (1956), third daughter of Kanwar Gambhir Chand, of Jubbal, by his second wife. m. (second) at the Elysee Palace, Kapurthala, 1932, H.H. Tikka Rani Lilavati Devi Sahiba (b. 1912; d. at Chateau Kapurthala, St Helens, Mussoorie, 21st September 1942), from a Rajput family of Kangra. m. (third) at the Sikh Gurdwara, London, July 1937, H.H. Maharani Narinder Kaur Sahiba (b. at Beckenham, Kent, 13th October 1904; d. at St Stephen’s Hospital, Delhi, 23rd February 1984, bur. there at the Prithviraj Road Cemetery), née Astella Alice Mudge, educ. Coburn Grammar Sch for Girls, Bow, Guildhall Sch of Music, and Miss Maclaren’s Sch of Dancing, London, alias Stella Mudge or Astella Villiers, former dancer with the Folies Bergere in Paris, second daughter of Joseph Mudge, sometime Councillor of Bow and Bromley, and proprietor of the “Earl of Ellesmere” public house, Bethnal Green, by his wife, Emily, Mrs Mudge, MBE, sometime Councillor of Bow and Bromley, daughter of Frederick Denby, from a farming family of Ilkley, Yorks. He d. at Chateau Kapurthala, St Helens, Mussoorie, 19th July 1955 (crem. at Shalimar Gardens, Kapurthala), having had issue, one son and five daughters:
  • 1) Sri Tikka Raja Sukhjit Singh Sahib Bahadur, who succeeded as H.H. Farzand-i-Dilband Rasikh-al-Iqtidad-i-Daulat-i-Inglishia, Raja-i-Rajagan, Maharaja Sukhjit Singh, Bahadur, Maharaja of Kapurthala (s/o Lilavati Devi) - see below.
  • 1) Maharajkumari Bibiji Indira Devi Sahiba. b. 26th February 1912 (d/o Brinda Devi), educ. Queen Mary’s Coll, Lahore, Punjab, and the Royal Acad of Dramatic Art (RADA), London. Served during WWII as a motor ambulance driver with the St John’s Ambulance Bde and as a postal censor 1939-1942, Radio Announcer with the BBC in London 1942-1968 with the Eastern Service Division and the Home Service, Compare of “Hallo Panjab”, “The Debate Continues” and “Favourite Moments”, Parliamentary Reporter for General Overseas Service, Producer and Announcer “The Road to Kapurthala” 1958. Author “The Revenge of the Gods, A Story of Ancient Egypt” (1928). She d. unm. at Ibiza, Spain, 8th September 1979.
  • 2) Maharajkumari Bibiji Sushila Devi Sahiba. b. at Kapurthala, 14th December 1918& (d/o Brinda Devi). m. at Kapurthala, 19th February 1942, as his first wife (div. 1958), Squadron Leader Raja Sri Girraj Saran Singhji Bahadur (b. at Bharatpur, 30th November 1922; d. from cirrhosis of the liver, at New Delhi, 16th December 1969), late RIAF, fourth son of Colonel H.H. Maharaja Shri Brijendra Sawai Sir Kishan Singh Bahadur Jang, Maharaja of Bharatpur, KCSI, by his wife, H.H. Maharani Sri Maji Sahib Bibiji Rajendra Kaurji, youngest daughter of H.H. Farzand-i-Saadat, Nishan Hazrat-i-Kaiser-i-Hind, Raja Balbir Singh, Bara Bans Bahadur, Raja of Faridkot. She d. at Simla, 16th November 1974, having had issue, two sons - see India (Bharatpur).
  • 3) Maharajkumari Bibiji Ourmilla Devi Sahiba. b. at Kapurthala, 29th November 1919 (d/o Brinda Devi). m. at Simla, 4th July 1941, Lieutenant-Colonel Rajkumar Birendra Singh (b. at Sheesh Mahal, Deorha, Jubbal, 15th May 1920; d. at Woodville Palace, Simla, on his birthday, 15th May 1961), sometime cdt 16th Btn, The Sikh Regt, IA, youngest son of Raja Rana Sir Bhagat Chand Sahib, Raja of Jubbal, KCSI, by his second wife, Rani Shri Leilaba Kunverba Sahiba, second daughter of H.H. Maharaja Thakore Shri Sir Bhagwantsinhji Sagramsinhji Sahib, Maharaja of Gondal, GCSI, GCIE. She had issue, one son and one daughter - see India (Jubbal).
  • 4) Tikka Rajkumari Bibiji Cumla Devi Sahiba. b. 17th July 1926 (d/o Brinda Devi). She d. after 1937.
  • 5) Maharajkumari Bibiji Aas Kaur Sahiba. b. 20th October 1933 (d/o Lilavati Devi), educ. St Bede’s Coll, Simla, and Miranda House, Delhi Univ, New Delhi. m. at New Delhi, 1958 (div.), Hari Inder Singh Bhagat (b. 27th February 1930), educ. Prince of Wales’s Royal Indian Military Coll, Dehra Dun, and ITW, RIAF Coimbatore, cmsnd as Pilot Officer IAF 15/4/1950, prom Flying Officer, prom Flight Lieut, retd 6/10/1960, emigrated to Australia, then NZ, Chair Estate Mortgage Fighting Fund Trust 1990-1994, Mbr Delhi Gymkhana Club, half-brother of Lieutenant-General Premindra Singh Bhagat, VC, PVSM, and youngest son of Surendra Singh Bhagat, executive engineer, UP, by his second wife. She d. at New Delhi, 1st January 2017, having had issue, an only son.
Copyright© Christopher Buyers
1955  Brigadier H.H. Farzand-i-Dilband Rasikh-al-Iqtidad-i-Daulat-i-Inglishia, Raja-i-Rajagan, Maharaja Sukhjit Singh Sahib Bahadur, Maharaja of Kapurthala, MVC (11.12.1971). b. at Bangalore, 15th October 1934, only son of Colonel H.H. Farzand-i-Dilband Rasikh-al-Iqtidad-i-Daulat-i-Inglishia, Raja-i-Rajagan, Maharaja Paramjit Singh Sahib Bahadur, Maharaja of Kapurthala, by his second wife, H.H. Tikka Rani Lilavati Devi Sahiba, educ. the Doon Sch, and the Prince of Wales’s Royal Indian Military Coll (RIMC), Dehradun, Indian Staff Coll, Wellington, Nilgiris, and the Joint Services Staff Coll, Latimer, Buckinghamshire. Became Heir Apparent with the title of Sri Tikka Raja Sahib Bahadur 17th June 1949. Cmsnd as 2nd-Lieut IA 6/6/1954, attached 14th Horse (The Scinde Horse), IAC, served in Indo-Pakistan War of 1965 at Battle of Dera Baba Nanak, prom Lt-Col, GSO 1 Operations MO Directorate Army HQ, cdt 14th Horse (The Scinde Horse) 1971, served in the Indo-Pakistan War of 1971 at Battle of Malakpur (rcvd: MID, MVC), prom Brig, cdr Mountain Bde in Arunanchal Pradesh, retd 1977. Succeeded on the death of his father, 19th July 1955 (confirmed by the President of India, 4th August 1955). The GOI amended the Indian Constitution to remove his position as a “ruler” and his right to receive privy-purse payments, 28th December 1971. Publisher “Blizzard” weekly since 1961. Author of “The Punjab-1993” in “Indian Defence Review” (1993). Patron-in-Chief Kapurthala Heritage Soc since 2001. Dir-Gen Governing Council of Centre for Training & Employment of Punjab Youth (C-PYTE) since 2008. Trustee 14th Scinde Horse Charitable Trust. Mbr Sikh Forum, Patiala Heritage Soc since 2002, Punjab Sainik Brd since 2003, Punjab Biodiversity Brd since 2004, Harivallabh Sangeet Samelan, The Punjab Biodiversity Brd (PBB) Panel of Experts since 2004, India International Centre Exec Cttee (Delhi) since 2008, Cavalry Officers Assoc (Palinum Cavalier), Delhi Gymkhana Club, etc. Hon Mbr Brd of Governors The Punjab Public Sch (Nabha). Rcvd: Samar Seva (1965), and Paschimi (1971) stars, Raksha (1965), Sangram (1971), Sainya Seva (1960), Indian Indpendence (1948), 25th Independence Anniversary (1972), 20 Years LSM (1974), 9 Years LSM (1971), Kapurthala DSM, Kapurthala Diamond Jubilee (1935), King George V Silver Jubilee (1935), and King George VI Coron (1937) medals. m. at New Delhi, 21st April 1958 (sep. 1976), H.H. Maharani Gita Devi Sahiba (b. at Jasdan, 21st March 1936), Dir Continental Device India Pvt Ltd since 1969, Beagle Fashions Pvt Ltd since 2013, Mbr World Wildlife Fund (WWF) (India), Women’s International Club (New Delhi), etc, daughter of Meherban Mukhlisan, Sadakat Va Ekhlasinisan Mahobat Hun, Darbar Shri Ala Vajsur Khachar II Sahib, Darbar Sahib of Jasdan, CIE, by his second wife, Rani Madvi Devi Sahiba, daughter of Rajkumar Gambhir Chand, of Jubbal. He had issue, two sons and two daughters:
  • 1) Sri Tikka Raja Shatrujit Singh Sahib Bahadur. b. at New Delhi, 27th December 1961, educ. the Doon Sch, Dehra Dun, and Hindu Coll, Delhi Univ (BA). Became Heir Apparent with the title of Sri Tikka Raja Sahib Bahadur, at birth. Employed as a banker in New York, Hong Kong, Zurich and London, Chief Representative in Asia for Moet-Hennessy since 1995, Dir and Group Adviser to Louis Vuitton-Moet-Hennessy. Presdt Guru-ka-Lal Sultan-ul-Qoum Nawab Jassa Singh Ahluwalia Memorial Trust. Dir Beagle Fashions Pvt Ltd since 2013, Fun Fashion India Pvt Ltd since 2014, Mahajal Fashions Pvt Ltd since 2017. Adviser to vMobo Inc. Rcvd: Cdr of the Order of al-Muhammadiya of Morocco, Knt of the Order of Legion of Honour of France (26.7.2014). m. 1984 (div. 1998), Rajkumari Chandralekha Kumari Sahiba [Bijou Singh] (b. 23rd August 1959), educ. Loreto Convent Sch, Delhi, styled Tikka Rani Sahiba during her marriage, daughter of Sri Raja Rudra Partab Singh Bahadur [Rudy Singh], Raja of Bansi, in the Basti district of UP, by his second wife, Odette, a French national. He had issue, an only son:
    • a) Sri Tikka Rajkumar Suryajit Singh. b. 28th May 1990, educ. the Doon Sch, Dehra Dun, and Franklin & Marshall Coll (B.Econ. 2012), Lancaster, Pennsylvania, USA. Client Development and Business Analyst with Louis Vuitton America in New York 2012.
  • 2) Maharajkumar Sri Amanjit Singh Sahib Bahadur. b. at Sahir Niwas, Kapurthala, 10th May 1966, educ. the Doon Sch, Dehra Dun. He was k. in an accident, at Chail, 10th November 1991.
  • 1) Maharajkumari Bibiji Bibiji Gayatri Devi Sahiba. b. at New Delhi, 10th May 1959, educ. Welham Girls Sch, Dehra Dun. m. at New Delhi, 24th August 1989 (div. 2002), Anand Banerjee.
  • 2) Maharajkumari Bibiji Priti Devi Sahiba. b. at New Delhi, 7th August 1960, educ. Welham Girls Sch, Dehra Dun, and the European Inst of Business Admin (INSEAD), Singapore. Employed with Shell Oil Co, Vice-Presdt External Affairs, Sustainable Development, Corporate Affairs, HSSE, Social Performance and Climate Change 1997-2008, Global Advisor for Environment and Sustainable Development with Royal Dutch Shell. Vice-Presdt R.F. Chandler 2010-2011. Dir The Right Connection 2007-2010, Decorator’s Notebook since 2014. Governor United World College of South East Asia (UWSCEA) (Trustee 2011). Mbr Global Advisory Brd of Eames Capital-Agriculture Development Fund since 2014, Advisory Council Global Inst for Tomorrow since 2016. m. (first) at New Delhi, 27th December 1987 (div. 1993), Gautam Thapar (b. 7th December 1960; m. second, Stephanie Jacqueline, a German national, by whom he has two daughters), educ. the Doon Sch, Dehra Dun, St Stephen’s Coll, Delhi Univ (B.Sc.), New Delhi, and the Pratt Inst (M.Sc.), New York, USA, chemical engineer, joined Ballarpur Industries Ltd (BILT) 1998, MD 1999-2006 (Vice-Chair 2001-2006), and Chair since 2006, MD BILT Paper Holdings Ltd, Fellow Kings Coll, London 2013, Presdt Thapar Univ, and Professional Golf Tour of India (PGTI), Chair Crompton Greaves since 2004, the Ananta Aspen Centre, and NITIE 2010-2014, Vice Chair Thapar Centre for Industrial R&D (Patiala), Governor The Doon Sch, Dir Greaves Cotton Pvt Ltd, Bata International, Asahi India Glass Pvt Ltd, etc, elder son of Brij Mohan Thapar, Chair BILT Chemicals, English Indian Clays, Bharat Starch Industries and Crompton Greaves. m. (second) 20th April 2003, Tarun Bhagwandass Kataria (b. 17th September 1958), educ. the Cathedral and John Connon Sch, and Sydenham Coll of Commerce & Economics (B.Com.), Bombay, and Wharton Coll, Univ of Pennsylvania (MBA 1985), Philadelphia, Pennsylvania, USA, joined HSBC 1998, in New York, Head of Treasury Sales, Dir and Head of Risk Management Adviser Group in Singapore until 2003, MD & Head of Institutional Sales for Asia Pacific in Hong Kong 2003, Head of Global Banking & Markets - India at HSBC Holdings plc until 2010, Vice-Chair HSBC Securities & Capital Markets Pvt Ltd 2007-2010, CEO Religare Capital Markets 2010-2013, Dir HSBC Invest Direct (India) Ltd until 2010, HSBC Bank (Singapore) Ltd, B D Kataria & Co (Maritime) Pvt Ltd since 1978, Ocean Span Shipping Co Ltd since 1981, HSBC Securities & Capital Markets (India) Pvt Ltd since 2009, Mapletree Logistics Trust Management Ltd since 2013, Westlife Development Ltd since 2014, Poddar Housing & Development Ltd since 2015, India Grid Trust since 2016, Sterlite Infra Ventures Ltd since 2016, Paul Harris Fellow of Rotary International, Mbr Inst of Chartered Accountants of India, son of Bhagwan Dass Kataria. She had issue, one daughter by her first husband:
    • a) Shaiyra Devi Thapar. b. at New Delhi, 1992, educ. Amherst Coll, Massachusetts, USA.
Copyright© Christopher Buyers
END.
Copyright© Christopher Buyers
Copyright© Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at:
Copyright© Christopher Buyers

Copyright© Christopher Buyers, June 2001 - July 2017