JOHOR

The Bendahara Dynasty

GENEALOGY

continued from the previous page.
Copyright© Christopher Buyers
1959 - 1981 Colonel H.R.H. Paduka Sri Sultan Sir Ismail al-Khalidi ibni al-Marhum Sultan Sir Ibrahim, By the grace of God Sultan and Yang di-Pertuan of the State and Territory of Johor, KBE (c 11.5.1937), CMG (1.1.1926). b. at Istana Semayun, Johor Bahru, 28th October 1894, second and eldest surviving son of Major-General H.R.H. Paduka Sri Sultan Al-Haj Sir Ibrahim al-Mashur ibni al-Marhum Sultan Sir Abu Bakar, Sultan and Yang di-Pertuan of the State and Territory of Johor, GCMG, GBE, by his first wife, H.H. Sultana Maimuna, educ. Rose Hill Sch, Tunbridge Wells, Kent, Aldeburgh Lodge, Suffolk, Roydon Hall, Norfolk and Malay Coll, Kuala Kangsar. Appointed Heir Apparent and invested with the title of Tunku Mahkota at the Istana Besar, Johor Bahru, 2nd November 1895. Succeeded on the death of his father, 8th May 1959. Proclaimed and installed at the Istana Besar, Johor Bahru, 6th June 1959 and crowned at the Istana Besar, Johor Bahru, 27th February 1960. Founded the Darjah Setia Sultan Ismail Johor Yang Amat di-Berkati (the Most Blessed Order of Loyalty to Sultan Ismail of Johor) in three classes 28th October 1974. Cmsnd as Capt Johor Volunteer Force and Johor Military Forces 22/8/1923, o/c Muar detachment JVF 1923-1933, prom Maj 12/3/1934, Col-Cdt Johor Military Forces 8/5/1959-1981. Chancellor Univ Teknologi Malaysia. Presdt Royal Johore International Club 1937, Johore Planters’ Assoc 1959, etc. Patron Royal Johore Polo Club. Rcvd: DK (16.7.1920), DMN (10.2.1960), SMN (31.8.1958), DK of Brunei (23.9.1958), DK I of Selangor (27.3.1975), DKT (1981), SPMJ (17.9.1941), SPMK, DK of Pahang, and Perak, PIS I (17.9.1928), King George V Silver Jubilee (1935), King George VI Coron (1937), Queen Elizabeth II Coron (1953), Sultan Ibrahim and Helen Ibrahim Gold Medal (8.5.1932), Sultan Ibrahim Diamond Jubilee (1955) medals, KGC of the Order of the Crown of Siam (21.7.1925), GO of the Order of the Crown of Italy (1938), GO of the Order of the Star of Romania (16.7.1920). m. (first) at the Dewan Negara, Johor Bahru, 30th August 1920, H.R.H. Ungku Tun Amina binti Ahmad [H.R.H. Sultana Amina Ismail] (b. at Johor Bahru, 5th February 1905; d. from injuries received in a car crash, at Johor Bahru, 14th September 1977, bur. there at the Sultan Abu Bakar Mausoleum, Bukit Mahmoodiah), educ. Malay Sch, Batu Pahat, raised to the title of Ungku Tun Amina 17th September 1950 and prom to Sultana with the style of Her Royal Highness 28th October 1959, crowned with her husband, 10th February 1960, rcvd: DK (28.10.1959, DK II 17.9.1950), PIS I (1960) and Queen Elizabeth II Coron Medal (1953), daughter of Major Y.M. Ungku Ahmad bin Muhammad Khalid, sometime State Cmsnr Batu Pahat, by his wife, Y.M. Ungku Khadija binti Muhammad. m. (second) 193x, Y.M. Ungku Maimuna, daughter of Y.M. Ungku ..., by his wife, Y.M. Ungku Hajjah Elik. m. (third) 13th November 1977, H.R.H. Tunku Puan Nora binti al-Marhum Tengku Panglima Raja Tengku Long Ahmad [Tunku Puan Nora Ismail] (b. 10th October 1937), entitled Tunku Puan with the style of Yang Maha Mulia (or Her Royal Highness)  from 13th November 1977, raised to the title of Sultana with the style of Her Royal Highness and formally crowned by the state Mufti at the Istana Besar, Johor Bahru, 28th October 1978, and styled Tunku Puan Nora Ismail from 16th February 2011, rcvd: DK (28.10.1978), SPMJ, SSIJ (1996), elder sister of Tunku Puan Zanariah, and daughter of Y.M. Tengku Ahmad bin Tengku ‘Abdu’l Ja’afar, Tengku Panglima Raja, of Kelantan, by his wife, Encik Che’ Puan Hajjah Fatima binti Datuk ‘Abdu’l Hamid, daughter of Datuk ‘Abdu’l Hamid bin ‘Abu Bakar (suppositious illegitimate son of Sultan ‘Abdu Bakar). He d. at Sultanah Amina General Hospital, Johor Bahru, 10th May 1981 (bur. there at the Sultan Abu Bakar Mausoleum, Bukit Mahmudiah), having had issue, four sons and three daughters:
Copyright© Christopher Buyers
1981 - 2010 Brigadier-General H.R.H. Paduka Sri Sultan Mahmud Iskandar al-Haj ibni al-Marhum Sultan Sir Ismail, By the grace of God Sultan and Yang di-Pertuan of the State and Territory of Johor. b. at Istana Semayun, Johor Bahru, 8th April 1932, third and eldest survivin son of Colonel H.R.H. Paduka Sri Sultan Sir Ismail ibni al-Marhum Sultan Sir Ibrahim, Sultan and Yang di-Pertuan of the State and Territory of Johor, KBE, CMG, by his first wife, H.R.H. Sultana Amina Ismail, educ. Ngee Heng Primary Sch and Sultan Abu Bakar English Coll, Johor Bahru, Trinity Grammar Sch, Sydney, NSW, Australia, and South Devon Tech Coll, Torquay. Joined Johor Civil Service 1956-1959 and served in various district offices, land office, state secretariat, forest office and treasury. Appointed as Heir Apparent and formally invested with the title of Tunku Mahkota at Johor Bahru, 8th May 1959. Deprived of his title and excluded from the succession by his father, 10th August 1961. Granted the title of Raja Muda, 1st December 1966 and re-instated as Heir Apparent and Tunku Mahkota, 29th April 1981. Succeeded on the death of his father, 10th May 1981. Proclaimed and installed, at the Istana Besar, Johor Bahru, 11th May 1981. Became King of Malaysia with the title of Yang di-Pertuan Agung and style of Majesty, 26th April 1984. Installed at Kuala Lumpur, 15th November 1984. Completed his reign and returned to Johor, 25th April 1989. Hon Maj Johor Military Forces 1959, Private TA 1960, Col-Cdt Johor Military Forces 10/5/1981-22/1/2010, and Col-in-Chief Malaysian Special Forces Regt (Gerup Gerak Khas), prom Brig-Gen TA. Field Marshal Malaysian Army, Admiral of the Fleet Royal Malaysian Navy, and Marshal of the Royal Malaysian Air Force 24/7/1984. Hon Master Parachutist, Singapore Armed Forces 2007. Chancellor Univ Teknologi Malaysia 12/12/1981-22/1/2010. Hon. D.LL. (National Univ of Singapore) 2007. Presdt Malaysian Golf Assoc. Hon Mbr Republic of Singapore Yacht Club, Go-Kart Club of Singapore, etc. Rcvd: DK (28.10.1959, DK II 8.5.1959), SPMJ (28.10.1967), SSIJ (28.10.1974), PIS I, BIS 1st class, Sultan Ismail Coron Medal (1960), SPDK (1972), DK of Brunei (1972), Trengganu (1982), Perak (1983), and Kelantan (1984), etc. m. (first) at Istana Bukit Stulang, Johor Bahru, 5th January 1956 (div. at Johor Bahru, 9th June 1962 and Singapore, October 1962), Y.A.M. Enche’ Besar Hajjah Kalthom binti ‘Abdu’llah (b. in England, 2nd December 1935), née Josephine Ruby Trevorrow, Presdt Johore Bahru Family Planning Assoc 1960-1962, Dir Johor Red Cross Soc 1959-1962, raised to the title of Enche’ Besar with the style of Yang Amat Mulia 22nd November 2010, rcvd: DK (22.11.2010), only daughter of Reginald Trevorrow, a textile manufacturer from Torquay, Cornwall. m. (second) at Kuala Lumpur, 20th August 1961, H.R.H. Tunku Puan Hajjah Zanariah binti al-Marhum Tengku Panglima Raja Tengku Long Ahmad [Tunku Puan Hajjah Zanariah Iskandar] (b. at Dusun Green, Pasir Mas, Kelantan, 5th July 1940), educ. Sultana Zainab Sch, Kelantan, Bukit Nanas Convent, Kuala Lumpur, Sultan Ibrahim Coll, Pasir Mas, and Upper Chime Sch, Isle of Wight, entitled Tunku Puan with the style of Yang Maha Mulia (or Her Royal Highness)  from 11th May 1981, raised to the title of Sultana with the style of Royal Highness and formally installed, at the Istana Besar, Johor Bahru, 11th May 1981, styled Raja Permusairi Agung with the style of Majesty from 26th April 1984 to 26th April 1989, and Tunku Puan Hajjah Zanariah Iskandar from 16th February 2011, Chancellor Univ Technology Malaysia (UTM) until 2010, Patron Iskandar Puteri Fndn, and the Women’s Council of Johor (MAWAR) since 1982, “Miss Malaysia 1960”, rcvd: DK of Johor (28.10.1972), and Kelantan, younger sister of Sultana Nora and daughter of Y.B.M. Tengku Long Ahmad bin Tengku ‘Abdu’l Ja’afar, Tengku Panglima Raja, of Kelantan, by his wife, Che’ Puan Hajjah Fatima binti Dato ‘Abdu’l Hamid, daughter of Dato’ ‘Abdu’l Hamid bin ‘Abu Bakar (suppositious illegitimate son of Sultan ‘Abdu Bakar). He d. at Puteri Specialist Hospital, Johor Bahru, 22nd January 2010 (bur. there at the Sultan Abu Bakar Mausoleum, Bukit Mahmudiah), having had issue, two sons and eight daughters: Copyright© Christopher Buyers
Copyright© Christopher Buyers
2010 -               Brigadier-General H.R.H. Paduka Sri Sultan Ibrahim Ismail ibni al-Marhum Sultan Mahmud Iskandar al-Haj, By the grace of God Sultan and Yang di-Pertuan of the State and Territory of Johor. b. at the Johor Bahru General Hospital, 22nd November 1958, elder son of  Brigadier-General H.R.H. Paduka Sri Sultan Mahmud Iskandar al-Haj ibni al-Marhum Sultan Sir Ismail, By the grace of God Sultan and Yang di-Pertuan of the State and Territory of Johor, by his first wife, Che Puan Hajjah Kalthom binti ‘Abdu’llah, née Josephine Ruby Trevorrow, educ. Temenggong Abdul Rahman Satu, Johor Bahru, Trinity Grammar Sch, Sydney, NSW, Australia, Sultan Abu Bakar English Coll, Johor Bahru, Malaysian Army Combat Training Centre (PULADA), Kota Tinggi, US Infantry Sch of Arms, Fort Benning, Columbus, Georgia, JKF Special Warfare Sch, Fort Bragg, North Carolina, USA, and Army Aviation Training Centre, RMAF Base Kluang. Appointed as Heir Apparent with the title of Tunku Mahkota of Johor 12th May and installed at the Istana Besar, Johor Bahru, 3rd July 1981. Acted as Regent of Johor for his father during his tenure as King of Malaysia, 26th April 1984 to 25th April 1989. Appointed as Regent of Johor for his incapacitated father 22nd January 2010, and succeeded him on his death later the same day. Proclaimed and installed at the Istana Besar, Johor Bahru, 23rd January 2010. Chancellor Tun Hussein Onn Coll Univ of Technology (KUiTTO). Chair Teori Selatan Sdn Bhd, etc. Patron Johor Wildlife Conservation Project, Kembara Mahkota Johor, Malaysian Air Trafic Controllers’ Assoc (MATKA), Tunku Ibrahim Ismail Library, etc. Hon Mbr Republic of Singapore Yacht Club. Rcvd: DK, SPMJ, SPDK, SMN (3.6.1987), PIS 1st class, Sultan Ismail (1960), and Sultan Mahmud (1981) Coronation medals. m. at Ubaidiah Mosque, Kuala Kangsar, Perak, 19th September 1982, H.R.H. Raja Zarith Sofiah binti al-Marhum Sultan Idris al-Mutawakil Allah Afifu’llah Shah (b. at Batu Gajah Hospital, Perak, 14th August 1959), educ. Datin Khadija Primary and Raja Perempuan Kalsom Seconday Schs, Kuala Kangsar, Cheltenham Ladies Coll, Gloucestershire, Davies Coll, London, and Somerville Coll, Oxford (BA 1983), sometime journalist with “The New Straits Times” and “The Star” newspapers, illustrator and author of childrens books, Pro-Chancellor Univ Teknologi Malaysia since 2003, Royal Fellow (Faculty of Language & Linguistics) Univ Kebangsaan Malaysia (UKM), Hon D.Phil (Educ) Tun Hussein Onn Coll Univ of Technology (KUiTTO) 2008, Deputy Presdt Women’s Council of Johor (MAWAR), Patron Johor Red Crescent Soc, Spastic Children’s Assoc, Kawanis Downs Syndrome Fndn, Rotary Club of Tebrau Fndn, Dir of Public Social Services of the Malaysian Red Crescent Soc, Adviser International Sch of Traditional Arts (London), etc, rcvd: DK II, SPMJ, SPCM, younger daughter of Colonel H.R.H. Maulana Paduka Sri Sultan Idris al-Mutawakil Allahahi Shah II Afifu’llah ibni al-Marhum Sultan Iskandar Shah Kadasu’llah, Sultan of Perak, CMG, by his first wife, H.R.H. Raja Mazwin binti Raja Arif Shah, Raja Perempuan, daughter of Y.M. Raja Arif Shah bin Raja Haji Harun ar-Rashid. He has issue, five sons and one daughter:
  • 1) Major H.H. Tunku Dato’ Ismail Idris ‘Abdu’l Majid Abu Bakar Iskandar ibni Sultan Ibrahim Ismail, Tunku Mahkota. b. at Johor Bahru, 30th June 1984, educ. SK Sri Utama, and St Joseph’s Coll, Johor Bahru, the Australian International Sch, Singapore, Hale Sch, Wembley Downs, Western Australia, and IMA, Dehra Dun, India. Cmsnd as 2nd-Lieut IA 10/12/2004, attached 61st Cavalry, prom Capt 10/12/2006, c/o mounted column in Republic Day parade 2007, prom Maj 10/12/2007, Maj Johor Military Forces, Hon Officer Malaysian Special Forces Regt (Gerup Gerak Khas) 1/8/2010, ADC to the Sultan of Johor since 2008. Invested with the title of Raja Muda with the style of Duli Yang Amat Mulia, at the Istana Besar, Johor Bahru, 8th April 2006. Appointed as Heir Apparent and formally invested with the title of Tunku Mahkota at Istana Besar, Johor Bahru, 29th January 2010. Mbr Indian Polo Assoc (IPA), 61 Cavalry Polo Club, Army Polo & Riding Club (Delhi), Delhi Gymkhana Club, etc. Rcvd: DK I (11.4.2009, DK II 8.4.2006), SPMJ (8.4.2005, SMJ 8.4.2004), PIS I, and Sultan Mahmud Coron Medal.
  • 2) Y.A.M. Tunku Idris Iskandar Ismail ‘Abdu’l Rahman ibni Sultan Ibrahim Ismail, Tunku Temenggong. b. 25th December 1987, educ. Army Training Centre (Pulada), Kota Tinggi, and Aviation Integration Acad, Perak. Cmsnd as 2nd-Lieut Malaysian Army 2006, attached Army Air Corps (PUTD) 2006, prom Lieut 2008. Granted the title of Tunku Temenggong, 26th February 2010. Rcvd: SPMJ, PIS I, and Sultan Mahmud Coron Medal.
  • 3) Y.A.M. Tunku ‘Abdu’l Jalil Iskandar ibni Sultan Ibrahim Ismail. b. 5th July 1990, educ. Sri Utama National Sch, and YPJ Zaikarim International Sch, Johor Bahru, and RMP Training Centre, Kuala Limpur. Cmsnd as Inspector Royal Malaysian Police 6/1/2011. Rcvd: DPMJ (11.4.2009), PIS I, and Sultan Mahmud Coron Medal.
  • 4) Y.A.M. Tunku ‘Abdu’l Rahman Hassanal Jeffrii bni Sultan Ibrahim Ismail. b. 5th February 1993, educ. SK Sri Utama, and Johor Bahru. Rcvd: DPMJ (11.4.2009).
  • 5) Y.A.M. Tunku ‘Abu Bakar Iman ibni Sultan Ibrahim Ismail. b. 30th May 2001. Copyright© Christopher Buyers
  • 1) Y.A.M. Paduka Putri Tunku Aminah Maimunah Iskandariah binti Sultan Ibrahim Ismail [Tunku Ina]. b. 8th April 1986, educ. Australian International Sch, Singapore. Rcvd: DPMJ (11.4.2009).
Copyright© Christopher Buyers
END.
Copyright© Christopher Buyers
JOHOR 1 JOHOR 2 JOHOR 3 JOHOR 4
JOHOR 5 JOHOR 6 JOHOR 7 JOHOR 8
JOHOR 9 JOHOR 10 JOHOR 11 JOHOR 12
JOHOR 13 JOHOR 14 LINGGA PAHANG
TRENGGANU ORDERS & DECORATIONS MAIN
Copyright© Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at:
Copyright© Christopher Buyers
CONTACT

Copyright©Christopher Buyers, November 2000 - October 2013