IRAQ

Copyright©Ambassador Feisal al-Istrabadi

Al-Hashimi Dynasty

GENEALOGY

1921 - 1933 H.M. Faisal I, King of Iraq, GCB (c 20.6.1933), GCMG (1.1.1927), Royal Victorian Chain (12.12.1918). b. at Taif, Arabia 20th May 1883, fourth son of H.M. Hussein ibn 'Ali, Caliph al-Islam, King of the Hijaz, Commander of the Faithful, Grand Sharif and Amir of Mecca, GCB, by his first wife, Sharifa Abidiya Khanum, eldest daughter of H.H. Amir 'Abdu'llah Kamil Pasha, Grand Sharif of Mecca, educ. privately and at the Ghalata Serai Coll, Istanbul, Turkey. Senator for the City of Jeddah in the Ottoman Parliament 1913-1916, Hijaz Minister for the Interior 1916-1920, C-in-C Arab Northern Army and leader of the forces in the Arab Revolt 1916-1919, laid siege to and liberated the City of Medina from the Turks, then assisted the allied forces in taking Jerusalem in 1917 and the conquest of Damascus and Syria in 1918, Leader of the Arab delegation to the International Peace Conference at Versailles 1919. Proclaimed as King of Syria by the Arab Grand Committee, at Damascus, 8th March 1920. Deposed by the French and forced to leave the country 27th July 1920. He temporarily settled in England before going on to Basra, in the then British League of Nations Mandated Territory of Mesopotamia, 23rd June 1921. Proclaimed as King of Iraq at Baghdad on 23rd August 1921, following a plebiscite amongst the Iraqi people. Proclaimed the independence of the Kingdom of Iraq, 14th December 1927. Field Marshal Royal Iraq Army and Admiral of the Fleet Royal Iraqi Navy. Colonel-in-Chief The Royal Bodyguard and the Hashimi Regiment. Founder and Grand Master of the Honourable Order of the Two Rivers (Wissam al-Imtiaz al-Rafidain) on 22nd March 1927, the Grand Order of the Hashimites (Wissam al-Kabir al-Hashimi) and the Order of Faisal I (Wissam al-Faisal al-Awwal) in 1932. Rcvd: GC of the Orders of the Renaissance (1917) and Independence (1921), Ma'an Medal (1918), and Medal of Independence (1921) of the Hijaz, the Collar of the Order of Muhammad 'Ali of Egypt (1.10.1926), Grand Collar of the Order of Pahlavi of Iran (26.4.1932), GC of the Orders of the Legion of Honour of France (1918), Crown of Italy (1918), Leopold of Belgium (mil 15.3.1930), etc. m. at Istanbul, Turkey, 1904, H.M. Queen Huzaima (b. at Mecca, 1885; d. at Baghdad, 27th March 1935, bur. there at the Royal Mausoleum, Adhamiya), younger twin daughter of H.H. Prince Nasser bin 'Ali Pasha. He d. from heart failure, at Berne, Switzerland, 8th September 1933 (bur. Royal Mausoleum, Adhamiya, Iraq), having had issue one son and three daughters:
Copyright© Christopher Buyers
Copyright© Christopher Buyers
1933 - 1939 H.M. Ghazi I, King of Iraq. b. at Mecca, Arabia, 21st March 1912, only son of H.M. Faisal I, King of Iraq, GCB, GCMG, Royal Victorian Chain, by his wife, H.M. Queen Huzaima, younger twin daughter of H.H. Prince (Amir) Nasser bin 'Ali Pasha, educ. privately in Baghdad, at Harrow Sch, Mdsx, and the Royal Military Coll, Baghdad. Appointed as Heir Apparent and Crown Prince, and invested with the title of Wali al-Ahd, at the Umm Habib Palace, Baghdad, 1924. Cmsnd as 2nd-Lieut Iraqi Army 1932, Hon ADC to King Faisal I 1932-1933. Appointed as Regent and Commander-in-Chief of the Forces on the departure of his father for Europe, 1933. Succeeded him on his death whilst abroad, 8th September 1933. Administered with the oath to the Constitution before the Iraqi Parliament, at Baghdad, on the same day. Field Marshal Royal Iraq Army, Admiral of the Fleet Royal Iraqi Navy, and Marshal of the Royal Iraqi Air Force 8/9/1933. Colonel-in-Chief The Royal Bodyguard and the Hashimi Regiment 8/9/1933-1939. Grand Master of the Grand Order of the Hashimites (Wissam al-Kabir al-Hashimi), the Order of Faisal I (Wissam al-Faisal al-Awwal) and the Honourable Order of the Two Rivers (Wissam al-Imtiaz al-Rafidain) 8/9/1933. Rcvd: the Grand Order of the Hashimites (1932), the Order of Faisal I (1932), Iraq Active Service Medal (1933), and the Iraq Flight Medal (1937), Knt of the Order of the Seraphim of Sweden (2.11.1934), Grand Collar of the Order of Pahlavi of Iran (X.8.1937), the Collar of the Order of Muhammad 'Ali of Egypt, GC of the Orders of the Renaissance (special class) and Independence of Jordan. m. at Baghdad, 25th January 1934, H.M. Queen Aliya (b. at Mecca, Arabia, 1911; d. at the Qasr al-Zuhoor, Um Al-Azzam, Baghdad, 21st December 1950, bur. there at the Royal Mausoleum, Adhamiya), rcvd: the Grand Order of the Hashimites, second daughter of H.M. 'Ali bin Hussein, King of the Hijaz and Grand Sharif of Mecca, GBE, by his wife, H.M. Queen Nefissa, daughter of H.H. Amir 'Abdu'l-Ilah Pasha, Grand Sharif and Amir of Mecca. He d. at Qasr al-Rihab, Harithiya, Baghdad, from fatal head injuries received in a car crash earlier the same day, when he drove at high speed out of the gates of Qasr al-Zuhoor and into an electric lamp post, 4th April 1939 (bur. there at the Royal Mausoleum, Adhamiya), having had issue an only son and successor:
Copyright© Christopher Buyers
Copyright© Christopher Buyers
1939 - 1958 H.M. Faisal II, King of Iraq, GCVO (24.9.1952), Royal Victorian Chain (16.7.1956). b. at the Qasr al-Zuhoor, Um Al-Azzam, Baghdad, 2nd May 1935, only son of H.M. Ghazi I, King of Iraq, by his wife, H.M. Queen Aliya, second daughter of H.M. 'Ali bin Hussein, King of the Hijaz and Grand Sharif of Mecca, GBE, educ. privately in Baghdad, and at Harrow Sch, Mdsx. Appointed as Heir Apparent and Crown Prince, and invested with the title of Wali al-Ahd, at birth. Proclaimed as King on the sudden death of his father, 4th April 1939. Reigned under the Regency of his maternal uncle, Field Marshal H.R.H. Crown Prince Abd al-Ilah, GCB, GCMG, GCVO. Came of age and assumed full ruling powers by taking the oath to the Constitution before the Iraqi Parliament, at Baghdad, 2nd May 1953. Proclaimed as Head of State and Commander-in-Chief of the Arab Federation (of the Hashimite Kingdoms of Iraq and Jordan), 14th February 1958. Field Marshal Royal Iraq Army, Admiral of the Fleet Royal Iraqi Navy, and Marshal of the Royal Iraqi Air Force 2/5/1953. Colonel-in-Chief The Royal Bodyguard and the Hashimi Regiment 4/4/1939-1958. Hon Air Vice-Marshal, RAF 2/5/1955. Grand Master of the Grand Order of the Hashimites (Wissam al-Kabir al-Hashimi), the Order of Faisal I (Wissam al-Faisal al-Awwal) and the Honourable Order of the Two Rivers (Wissam al-Imtiaz al-Rafidain), 4/4/1939. Author of “How to Defend Yourself” (1951), an Arabic book on judo and self defence. Rcvd: the Collar of the Orders of Hussein ibn 'Ali of Jordan (1953), and the Muhammadiya of Morocco (26.5.1956), the Grand Collar of the Order of Pahlavi of Iran (18.10.1957), GC of the Orders of the Renaissance (special class) and Independence of Jordan, Netherlands Lion (25.4.1953), Yoke and Arrows of Spain with collar (18.5.1956), and Leopold of Belgium (mil 16.7.1956), the Order of King Abdulaziz 1st class of Saudi Arabia (2.12.1957), Chief Cdr Legion of Merit of USA (16.8.1952), etc. He was k. (s.p.*) by the military plotters outside the Qasr al-Rihab, Harithiya, Baghdad, 14th July 1958 (bur. there in secret at the Royal Mausoleum, Adhamiya).
Copyright© Christopher Buyers
Copyright© Christopher Buyers
* Note: At the time of his murder, King Faisal II was engaged to H.H. Princess Sabiha Fazila Khanum Sultana, only daughter of H.H. Prince Damad Muhammad 'Ali Ibrahim Bey Effendi of Egypt, by his wife, H.I.H. Princess Zahra Khanzadi Sultana, second daughter of Captain H.I.H. Prince Omar Faruk Effendi of Turkey.
Copyright© Christopher Buyers
Copyright© Christpher Buyers
Copyright© Christopher Buyers
continued on the next page.
Copyright© Christopher Buyers
IRAQ 1 IRAQ 3 MECCA
HIJAZ JORDAN MAIN
ORDERS & DECORATIONS HOME
Copyright© Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at: Copyright© Christopher Buyers
CONTACT

Copyright©Christopher Buyers, August 2000 - November 2011