NAWANAGAR

The Jadeja Dynasty

GENEALOGY

continued from the previous page..
CopyrightęChristopher Buyers
1907 - 1933 Lieutenant-Colonel H.H. Maharajadhiraj Maharaja Jam Shri Sir Ranjitsinhji Vibhaji Jadeja [Rawalji II Vibhaji Sahib], Maharaja Jam Sahib of Nawanagar, GCSI (2.6.1923, KCSI 1.1.1917), GBE (m 30.12.1919). b. at Sarodar, 10th September 1872, as Kumar Shri Ranjitsinhji Jivansinhji Jadeja, second son of Kumar Shri Jivansinhji Jhalamsinhji Jadeja, of Sarodar, by his second wife, Kanwarani Shri Namdar Ma Sahib, educ. Rajkumar Coll., Rajkot, and Trinity Coll, Cambridge. Adopted by H.H. Maharaja Jam Shri Sir Vibhaji Ranmalsinhji, 11th December 1878. Heir Apparent from 11th December 1878 until 11th October 1882. Succeeded on the death of his adopted brother, 3rd March 1907 and installed on the gadi, at the Darbargarh, Jamnagar, when he assumed the name of Rawalji II Vibhaji, 7th March 1907. Cmsnd as Lieut Patiala (Rajindra) Lancers 1898, prom Capt 1899, ADC to the Maharaja of Patiala 1899-1900, Hon Maj British Army 1/10/1914, served as a staff officer with the BEF in France and Flanders 1914-1915 (rcvd: MID), Hon ADC 8/6/1915, donated his entire fleet of motor cars and lorries, lent his house at Staines as a fully equipped hospital and sent several squadrons of the Nawanagar Lancers to the war front at his own expense, prom Hon Lieut-Col 1/1/1918. Indian Representative at the League of Nations 1920, Chancellor of the Chamber of Princes 1932-1933. Granted a permanent salute of 13-guns, together with a personal salute of 15-guns, 1st January 1918. Raised to a permanent salute of 15-guns, 1st January 1921. He transformed his little state by cosnstructing the modern port at Bedi, a network of roads and railways, extensive irrigation works, hospitals and dispensaries, constructing a number of magnificent public and private buildings, laying out and rebuilding Jamnagar City, and establishing bird and animal sanctuaries. The greatest cricketer of his age, played for Sussex 1895-1897, 1899-1904, 1908, and 1912 (Capt. 1899-1903), Champion batsman for All-England in 1896 and 1900, scoring a total of 2780 runs with an average of 59-91. Presdt. Sussex Cricket Club 1930-1933, Mbr MCC, Marlborough Club, Western India Sports Club, Willingdon Sports Club (Bombay), etc. Author "The Jubilee Book of Cricket" (1897), and "Cricket Songs". Proprietor of Jamnagar House, Staines, Mdsx. and Ballynahinch Castle, Connemara, Ireland. Founder of the Nawanagar State Order of Merit in three classes and the Nawanagar State Certificate of Merit 1915. Rcvd: DGBStJ (25.11.1911), Delhi Durbar gold medal (1911), 1914 Star, British War and Allied Victory (1918) medals. He d. unm. of heart failure at the Jam Palace, Jamnagar, 2nd April 1933 (succ. by his adopted son).
CopyrightęChristopher Buyers
1933 - 1966 Lieutenant-General H.H. Maharaja Jam Shri Sir Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja, Maharaja Jam Sahib of Nawanagar, GCSI (14.8.1947, KCSI 3.6.1935), GCIE (2.1.1939). b. at Sarodar, 18th September 1895, third son of Maharaj Shri Juvansinhji Jivansinhji, of Sarodar, educ. Rajkumar Coll, Rajkot, Malvern Coll, Univ Coll, London, and the Cadet Training Sch, Indore. Cmsnd as 2nd-Lieut British Army 1/12/1919, attached 125th Rajputs (Napier's) IA  17/7/1920, served with Egyptian Exped Force 1920, prom Lieut 6th Rajputana Rifles 17/7/1921, served with Waziristan Field Force 1922-1924, prom Capt 5th/6th Rajputs (Napier's) 25/3/1929, resig 1/12/1931, prom Hon Maj 15/2/1936, Hon Lieut-Col 23/9/1936, Hon Col 3/4/1942, and Hon Lieut-Gen 14/2/1947, Hon Col 5th Battalion (Napier's), 6th Rajputana Rifles, IA 16/7/1943-1946, Hon Col The Rajputana Rifles, IA 14/12/1946-1966, Col-in-Chief 1st (Y Bahadur's Own) Jaipur Infantry 1948-1952. Hon ADC to the King-Emperor George VI 11/12/1936-1946, and Hon Extra ADC 25/1/1946-1950. Succeeded on the death of his adopted father and paternal uncle, 2nd April 1933. Installed on the gadi, at Jamnagar, 14th April 1933. Merged his state into the United State of Kathiawad, and served as Rajpramukh from 15th February 1948 to 31st October 1956. Presdt Brd of Control for Cricket in India 1937-1938, Chancellor of the Chamber of Princes 1937-1944, Indian Representative on the Imperial War Cabinet and Pacific War Council 1942-1945, Dep Leader Indian delegation to the UN General Assembly in New York 1948-1951 (Chair UN AdminTribunal 1950-1951, and UN Negotiating Cttee on Korean Rehabilitation). Hon Mbr United Service Institution of India, Willingdon Sports Club (Bombay), National Sports Club of India (Delhi), etc. Rcvd: India General Service (with Wazirisan clasp), Silver Jubilee (1935), Coron (1937), 39/45, Africa and Pacific Stars, British War and India Service (1945), and Indian Independence (1947) medals. m. at Sirohi, 7th March 1935, H.H. Deoriji Maharani Shri Kanchan Kunverba Sahiba (b. at Bhuj, Cutch, 26th September 1910; d. 1994), Regent of the state during her husband's absences abroad 1941 and 1942-1943, nÚe Maharajkumari Baiji Raj Shri Gulab Kunverba Sahiba, rcvd: Silver Jubilee (1935) and Coron. (1937) medals, second daughter of H.H. Maharajadhiraj Maharao Shri Sir Sarup Ram Singhji Bahadur, Maharao of Sirohi, GCIE, KCSI, by his first wife, H.H. Jadeji Maharani Shri Krishna Kunverba Sahib, fourth and youngest daughter of Colonel H.H. Maharajadhiraj Mirza Maharao Shri Sir Khengarji III Sawai Bahadur, Maharao of Cutch, GCSI, GCIE. He d. at Bombay, 3rd February 1966, having had issue, one son and three daughters:
CopyrightęChristopher Buyers
CopyrightęChristopher Buyers
CopyrightęChristopher Buyers
1966  Wing Commander H.H. Maharaja Jam Shri Shatrushalyasinhji Digvijaysinhji Jadeja [Sataji Sahib], Maharaja Jam Sahib of Nawanagar. b. at Jamnagar, 20th February 1939, only son of Lieutenant-General H.H. Maharaja Jam Shri Sir Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja, Maharaja Jam Sahib of Nawanagar, GCSI, GCIE, by his wife, H.H. Deoriji Maharani Shri Kanchan Kunverba Sahiba, sometime Regent of Nawanagar, daughter of H.H. Maharajadhiraj Maharao Shri Sir Sarup Ram Singhji Bahadur, Maharao of Sirohi, GCIE, KCSI, educ. The Doon Sch., Dehra Dun. Succeeded on the death of his father, 3rd February 1966. The GOI amended the Indian Constitution to remove his position as a "ruler" and his right to receive privy-purse payments, 28th December 1971. Hon Wing Cdr IAF. Convenor of The Sir Peter Scott Inst. for Nature. m. November 1960 (div. 196x), Rani Bharati Rajya Lakshmi (m. second, Mohinder Singh Chadha, a Delhi businessman), youngest daughter of General Supradipta- Manyabara-Nepal-Tara Jyotirmaya-Subikhyat-Tri-Shakti-Patta Suprasidha-Prasidha-Pravala-Gorkha Dakshina-Bahu Maharajkumar Sharada Shamsher Jang Bahadur Rana, sometime Minister for Education, of Nepal, by his second wife, Sri Rani Bina Rajya Lakshmi. No issue.
CopyrightęChristopher Buyers
CopyrightęChristopher Buyers
CopyrightęChristopher Buyers
END.
CopyrightęChristopher Buyers
NAWANAGAR 1 NAWANAGAR 2 NAWANAGAR 3 NAWANAGAR 4
NAWANAGAR 5 NAWANAGAR 6 NAWANAGAR 7 SARODAR
CopyrightęChristopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at:
CONTACT

CopyrightęChristopher Buyers, February 2002 - October 2009