TRENGGANU

The Bendahara Dynasty

GENEALOGY

continued from the previous page.
Copyright© Christopher Buyers
1945 - 1979 Colonel H.R.H. Sri Paduka Baginda Tuanku Sultan Ismail Nasir ud-din Shah ibni al-Marhum Sultan Zainal Abidin, Sultan and Yang di-Pertuan Besar of the State of Trengganu Dar al-Iman, KCMG (7.6.1951, CMG 1.1.1948). b. at Kuala Trengganu, 24th January 1907, fifth son of H.H. Paduka Sri Tuanku Sultan Haji Zainal-Abidin III Mu’azzam Shah ibni al-Marhum Sultan Ahmad, Sultan and Yang di-Pertuan Besar of the State of Trengganu Dar al-Iman, KCMG, by his fourth wife, Encik Maimuna binti ‘Abdu’llah, educ. Malay Sch, Kuala Trengganu, and Malay Coll, Kuala Kangsar, Perak. Granted the title of Tengku Sri Paduka Raja. Sub-Insp. Trengganu Police 1924-1925, Cadet Trengganu Civil Service 1929, Assist Controller of Land Revenue 1934-1935, MEC 1935-1941, ADC to his elder brother 1935-1945, DPP Court of Appeals 1939, Registrar High Court and Court of Appeal 1939-1941, Registrar Land Court at Kuala Trengganu 1940-1941, Sec for Islamic Affairs 1940-1941, 1st Class Magistrate 1941, Mbr Council of Ministers and Assist State Sec 1941-1943. Succeeded on the deposition of his nephew, 29th September 1945 (confirmed by his subsequent abdication, 5th November 1945). Installed at the Istana Maziah, Kuala Trengganu, 16th December 1945. Crowned at Istana Maziah, Kuala Trengganu, 6th June 1949. Became Deputy Supreme Head of State with the title of Timbalan Yang di-Pertuan Agung 21st September 1960, and King of Malaysia with the title of Yang di-Pertuan Agung and style of Majesty from 19th August 1965. Left office and returned to Trengganu, 20th September 1970. Col-in-Chief the Federation Reconnaissance Corps 5/6/1961-23/3/1966, the Malaysian Reconnaissance Regt 27/11/1970-19/5/1972, and the Royal Reconnaissance Regt 20/5/1972-20/9/1979. Attended the Coronation of the King-Emperor George VI and Queen-Empress Elizabeth at Westminster Abbey in London 1937. Rcvd: DK, DKM, DMN (31.8.1958), SPMT, DK of Kelantan, Selangor (12.3.1962), Perak and Pahang, Collar of the Orders of Pahlavi of Iran (17.1.1968), and the Chrysanthemum of Japan (19.2 1970), GC of the Orders of the Queen of Sheba with Collar of Ethiopia (21.5.1968), Merit (special class) of the Federal Republic Germany (9.3.1967), the Grand Order of Mugungwaha of Korea (7.2.1966), Raja of the Order of Sikatua of the Philippines (9.1.1968), the Order of the Republic 1st class or Adipurna of Indonesia (16.3.1970), and the Silver Jubilee (1935) and Coron (1937 and 1953) medals. m. (first) Che’ Wan Amina binti Wan Cik (d. aged 74 years), who bore two daughters. m. (second) 1929 (div.) Y.M. Tengku Tengah Zahara binti Tengku ‘Umar (b. 1911; d. at Istana Badariah, Kuala Trengganu, 19th April 1979, bur. there at the Royal Cemetery), elder daughter of Y.A.M. Tengku ‘Umar ibni al-Marhum Sultan Sir Ahmad al-Mu’azzam Shah, Tengku Setia di-Raja, of Pahang, by his wife, Encik Engku Umaiyah binti Tun Mansur [Ku Yah], fourth daughter of Y.M. Tun Mansur bin Dato Bendahara Sri Maharaja Tun Ali, Engku Muda, of Kampung Marhum. m. (third) at Istana Maziah, Kuala Trengganu, 3rd April 1944, H.R.H.Tengku Intan Zahara binti Tengku ‘Umar, Tengku Ampuan Besar (b. at Singapore, 13th April 1928), educ. Malay Sch., Telok Kurau, and Katong Convent Sch., Singapore, styled Tengku Puan Muda from 3rd April 1944, crowned as Tengku Ampuan Besar at Istana Maziah, Kuala Trengganu, 6th June 1949, and Raja Permaisuri Agong 19th August 1965 to 20th September 1970, Patron Trengganu Girl Guides Assoc, etc., rcvd: DK of Trengganu, DMN of Malaysia (4.4.1966), SSMT, SPMT, GC of the Orders of Merit of the Federal Republic Germany (9.3.1967), Golden Heart of the Philippines (9.1.1968), Queen of Sheba of Ethiopia (21.5.1968), and the Precious Crown of Japan (19.2 1970), the Orders of Diplomatic Service Merit 1st class of Korea (7.2.1966), the Pleiades 1st class of Iran (17.1.1968), and Maha Putra 1st class of Indonesia (16.3.1970), daughter of the Y.B.M. Tengku Omar bin Tengku Osman [Hitam], Tengku Sri Setia Raja, OBE, sometime State Sec of Trengganu, by his second wife, Y.M. Raja Zainab binti Raja Alang Muhammad Nur, only daughter of Y.M. Raja Muhammad Nur bin Raja Ngah ‘Ali [Raja Alang], of Asahan. m. (fourth) Che’ Jarah binti ‘Abdu’llah, a Chinese convert to Islam, who bore one daughter. He d. at Istana Badariah, Padang Seri Negara, Mukim Batu Buruk, Kuala Trengganu, 20th September 1979 (bur. there at the Royal Mausoleum, Zainal Abidin Mosque), having had issue, four sons and seven daughters:
Copyright© Christopher Buyers
1979 - 1998 Colonel H.R.H. Sri Paduka Baginda Tuanku Sultan Mahmud al-Muktafi Billah Shah ibni al-Marhum Sultan Ismail Nasir ud-din Shah, Sultan and Yang di-Pertuan Besar of the State of Trengganu Dar al-Iman, KStJ (20.3.1990). b. at Bandar Kuala Trengganu, 29th April 1930, eldest son of Colonel H.R.H. Paduka Sri Tuanku Sultan Ismail Nasir ud-din Shah ibni al-Marhum Sultan Zainal Abidin, Sultan and Yang di-Pertuan Besar of the State of Trengganu Dar al-Iman, KCMG, by his first wife, Y.M. Tengku Tengah Zahara binti Tengku ‘Umar, educ. Malay Sch, and Crown Grammar Sch, Kuala Trengganu. Appointed as Heir Apparent with title of Yang di-Pertuan Muda, 13th December 1950. Served as Regent of Trengganu with the title of Pemangku Raja Trengganu for his father from 2nd April 1965 to 20th September 1970. Proclaimed on the death of his father, 21st September 1979. Crowned at Istana Maziah, Kuala Trengganu, 21st March 1980. Cmsnd as 2nd-Lieut Federation Regt 3/1/1955, prom Hon Capt 1/8/1956, prom Hon Maj 1/8/1958, transf TA 1/8/1965, prom Lieut-Col 1/12/1968, o/c Trengganu Btn 1968, Col-in-Chief the Royal Cavalry Corps 22/9/1979-1986, and the Royal Armoured Corps (KAD) 8/12/1986-1998. Rcvd: DKT, DK (26.6.1964), DMN, SSMT, SPMT (26.6.1977) of Trengganu, DK of Pahang, DK and SPCM of Perak (17.12.1977), the DK of Johor, Selangor (8.3.1978), Perlis, Kedah, Kelantan, and Negri Sembilan, DP and DUBS of Sarawak, SPCM, and DKMB of Brunei, Queen Elizabeth II Coron Medal (1953), etc. m. (first) at Istana Mestika, Kuala Lumpur, 22nd March 1951, H.R.H.Tengku Hajjah Bariah binti al-Marhum Sultan Hisam ud-din Alam Shah, Tengku Ampuan Besar (b. at Klang, Selangor, 31st August 1933; d. at the Seri Kota Specialist Hospital, Klang, Selangor, 21st March 2011, bur. beside her husband at the Al-Muktafi Billah Royal Mausoleum, Kuala Trengganu), educ. Malay Sch., Klang, Malay Girl's Coll, Kuala Lumpur, and Cuckfield Park Coll, Sussex, styled Tengku Puan Muda from 22nd March 1951, and Tengku Ampuan Besar from 21st March 1980, rcvd: DK (16.9.1979), SPMT (26.6.1964), DKI of Selangor (10.10.1985), second daughter Group Captain H.R.H. Sultan Hisam ud-din Alam Shah ibni al-Marhum Sultan Ala’ ud-din Sulaiman Shah, Sultan of Selangor, KCMG, by his second wife, Che’ Puan Hajjah Kulsum binti Haji Mahmud. m. (second) at Singapore, 15th April 1959, H.H. Datuk Sri Sharifa Nong Fatima binti Sayyid ‘Abdu’llah Alsagoff [Lisa Assegaff], Tengku Besar (b. at Singapore, 7th October 1939), granted the title of Tengku Besar together with the style of Yang Teramat Mulia (Her Highness) 4th March 1999, rcvd: DK of Trengganu, daughter of Sayyid ‘Abdu’llah bin Sayyid Salleh Alsagoff, of Singapore, by his wife, Sharifa Aisha binti ‘Abdu’l Rahman Al-Junied, daughter of Sayyid ‘Abdu’l Rahman bin Junied bin Omar Al-Junied, founder of the Aljunied Al-Islamic Sch in Singapore. m. (third) (div.) Cik Khadija He d. at Mount Elizabeth Hospital, Singapore, 14th May 1998 (bur. at the Al-Muktafi Billah Royal Mausoleum, Kuala Trengganu), having had issue, four sons and three daughters:
Copyright© Christopher Buyers
1998 H.R.H. Paduka Sri Tuanku Sultan Mizan Zainal Abidin al-Wathiqu Billah ibnial-Marhum Sultan Mahmud al-Muktafi Billah Shah, Sultan and Yang di-Pertuan Besar of Trengganu Dar us-Iman. b. at Istana Al-Muktafi, Kuala Trengganu, 22nd January 1962, eldest son of Colonel H.R.H. Paduka Sri tuanku Sultan Mahmud al-Muktafi Billah Shah ibni al-Marhum Sultan Ismail Nasir ud-din Shah, Sultan and Yang di-Pertuan Besar of the State of Trengganu Dar al-Iman, KStJ, by his second wife, Datuk Sri Sharifa Nong Fatima binti Sayyid ‘Abdu’llah, Tengku Besar, educ. Sultan Sulaiman Primary & Secondary Schs., Kuala Trengganu, Geelong Grammar Sch, Victoria, Australia, Army Sch of Languages, RMA Sandhurst, and US International Univ-Europe (BA 1988), London. Appointed as Heir Apparent with the title of Yang di-Pertuan Muda 16th November 1979. Assist Collector of Land Revenue at Kuala Trengganu 1981-1982, Admin Officer State Econ Planning Unit (UPEN) 1988-1991, Presdt State Islamic Council 1991-1995. Proclaimed on the death of his father, at the Dewan Pemasyuran, Istana Maziah, Kuala Trengganu, 16th May 1998. Installed at Istana Maziah, Kuala Trengganu, 26th May 1998. Crowned there, 4th March 1999, Became Deputy Supreme Head of State with the title of Timbalan Yang di-Pertuan Agong, 26th April 1999. Acting Yang di-Pertuan Agong from 21st November to 13th December 2001. Installed as King of Malaysia with the title of Yang di-Pertuan Agung and style of His Majesty at Parliament House, Kuala Lumpur, 13th December 2006. Completed his reign and returned to Trengganu 12th December 2011. Cmsnd as Hon Lieut Royal Cavalry Corps 1/3/1984, Hon Lieut Royal Armoured Corps (KAD) 8/12/1986, prom Lt-Col 1/9/1997, Col-in-Chief the Royal Armoured Corps since 15/51998, and the Royal Ordnance Corps since 2004. Field Marshal Malaysian Army, Admiral of the Fleet Royal Malaysian Navy, and Marshal of the Royal Malaysian Air Force 13/12/2006-12/12/2011. Chancellor Malaysia Trengannu Univ Coll of Science & Technology (KUSTEM) 2001-2007, and Univ Teknologi MARA (UiTM) since 2007. Patron and Chair Sultan Mizan Royal Fndn since 2005. Rcvd: DKM (5.4.2007), DKR (6.7.2000), DKT (15.5.1998), DK (9.3.1981), SSMT (12.2.1989), SPMT (6.3.1982), SSMZ (6.7.2001), SUMZ (26.5.2005), DMN (27.2.1999), DK (28.5.1998), and SMN (27.2.1999) of Malaysia, DK of Perlis (28.5.1998), DK and SPMJ of Johor (8.4.1986), DK of Negri Sembilan (19.7.2001), Kedah (21.1.2002), Kelantan (30.3.2002), Selangor (10.4.2003), and Perak, DKMB of Brunei, Knt of the Order of Rajamitrabhorn of Thailand (9.3. 2009), GC of the Order of Independence of Qatar (13.12.2010), the Order of the Republic 1st class or Adipurna of Indonesia (17.10.2011), and Cdr of the Order of the Legion of Honour of France. m. (first) at Istana Maziah, Kuala Trengganu, 28th March 1996, H.R.H. Sultana Nur Zahirah (b. at Alor Star, Kedah, 7th December 1973), née Rozita Adil Bakeri, educ. Sekolah Rendah Jenis Kebangsaan, and St Nicholas’ Convent, Alor Star, raised to the title of Encik Puan Sri 28th March 1996, and prom to Permaisuri together with the title of Tuanku and style of Duli Yang Maha Mulia (Her Royal Highness) 12th July 1998, and Sultana with the style of Duli Yang Maha Mulia (Her Royal Highness) 5th June 2006, Patron Yayasin Tuanku Nur Zahirah since 2007, Hon Dr (Management) Malaysia Trengannu Univ Coll of Science & Technology (KUSTEM) 2006, rcvd: DK (16.1.1999), SSMT (9.7.1998), SSMZ (6.7.2001), DMN (5.4.2007), elder daughter of Y.Bhg. Dato’ Sri Haji Omar bin Haji Ahmad, by his wife, To’ Puan Seri Nur Rahma binti Haji Muhammad Zain. m. (second) a Thai lady. He has issue, two sons and two daughters:
Copyright© Christopher Buyers
END.
Copyright© Christopher Buyers
TRENGGANU 1 TRENGGANU 2 TRENGGANU 3 TRENGGANU 4
TRENGGANU 5 TRENGGANU 6 TRENGGANU 7 TRENGGANU 8
TRENGGANU 9 TRENGGANU 10 TRENGGANU 11 TRENGGANU 12
DUNGUN ORDERS & DECORATIONS MAIN
Copyright© Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at:
Copyright© Christopher Buyers
CONTACT

Copyright©Christopher Buyers, November 2000 - December 2014