JAMMU & KASHMIR

The Dogra Dynasty

GENEALOGY

continued from the previous page.
Copyright© Christopher Buyers
1822 - 1856 H.H. Dilawar ul-Mulk, Shriman Rajrajeshwar Maharaja Shri Gulab Singhji Bahadur, Fath Jang, Maharaja of Jammu and Kashmir. b. at Diyavan, 18th October 1792, eldest son of Raja Sri Kishore Singh Sahib, Raja of Jammu, illiterate to the end of his days. Entered the service of Ranjit Singh of Punjab in 1812, having served as a common trooper under the qiladar of Mungla and Sultan Khan of Bhimbar. Invested as Raja of Jammu by Maharaja Ranjit Singh, at Akhnur, 4th May 1822. Chief Minister of the Punjab 1846. Negotiated and signed the Treaty of Amritsar on 16th March 1846, which transferred the territories of Jammu, Kashmir, Giljit and Hazara (excluding Lahul) to his independent possession. Invested with the title of Maharaja on the same day. Entered Srinagar and assumed charge his new dominions, 9th November 1846. Abdicated in favour of his only surviving son, 20th February 1856. Granted the titles of Dilawar ul-Mulk and Fath Jang, by Emperor Bahadur Shah II and Rajrajeshwar by the Sikh Durbar. m. (first) 1809, a lady from the Rakwal family. m. (second) a lady from the Katoch Rajput family of Khaira in Palampur tahsil (d.s.p.). He d. from dropsy, at Srinagar, 30th June 1857, having had issue, three sons:
Maharaja Shri Gulab Singhji, had further issue:
Copyright© Christopher Buyers
1856 - 1885  General H.H. Shriman Rajrajeshwar Maharajadhiraj Shri Ranbir Singhji, Indar Mahindar Bahadur, Sipar-i-Sultanat, Mushir-i-Khas-i-Kaiser-i-Hind, Maharaja of Jammu and Kashmir, GCSI (25.6.1861), CIE (1.1.1878). b. at Ramgarh, August 1830, third son of H.H. Dilawar ul-Mulk, Shriman Rajrajeshwar Maharajadhiraj Shri Gulab Singhji Bahadur, Fath Jang, Maharaja of Jammu and Kashmir, by his first wife, the Rakwal Maharani Sahiba, educ. privately. Adopted by his childless uncle, General Raja Suchet Singh, Raja of Samba, Basohli, Jasrota and Ramnagar, and succeeded to his estates on his death, 26th March 1844. Nazim of Kashmir 1849-1856. Succeeded on the abdication of his natural father, by whom he was formally installed, at the old Mandi, Jammu, 20th February 1856. Granted a sanad of adoption, 5th March 1862. Attended the Imperial Durbar at Delhi, where he was granted an increased salute of 21-guns and the hereditary titles of Sipar-i-Sultanat and Inder Mahinder Bahadur, and the personal title of Mushir-i-Khas-i-Kaiser-i-Hind, 1st January 1877. Colonel the Kashmir Body Guard Battalion 1873-1885. Hon. General in the British Army, 1/1/1877. A great Persian scholar, he was also knowledgeable of Sanskrit, English and Pushtu. Fellow of Punjab Univ. (1882). Rcvd: Prince of Wales's gold medal (1876), and KIH gold medal (1877). m. (first) June 1843, H.H. Sibei Maharani Subh Devi Sahiba [Malhori Rani] (d. March 1865), daughter of Raja Bijai Singh of Siba, in the Kangra dist. m. (second) October 1848, H.H. Kahluriya Maharani Sahiba, daughter of Rajkumar Narpat Chand, of Bilaspur. m. (third) July 1871, H.H. Charak Maharani Krishna Devi Sahiba, a lady from a family of Charak Rajputs. m. (fourth) 1880, H.H. Balauriya Maharani Sahiba (d. 1894), a lady from the Balauriya clan. m. (fifth) 1880, H.H. Bandrahli Maharani Sahiba (d. 1894), a lady from the Bandrahl clan. He d. from diabetes, at Jammu, 12th September 1885 (cremated on the banks of the Tawi), having had issue, four sons and two daughters:
Copyright© Christopher Buyers
1885 - 1925 Lieutenant-General H.H. Shriman Rajrajeshwar Maharajadhiraj Shri Pratap Singhji, Indar Mahindar Bahadur, Sipar-i-Sultanat, Maharaja of Jammu and Kashmir, GCSI (25.5.1892), GCIE (12.12.1911), GBE (m 1.1.1918). b. at Riasi, 18th July 1848, eldest son of General H.H. Shriman Rajrajeshwar Maharajadhiraj Shri Ranbir Singhji, Indar Mahindar Bahadur, Sipar-i-Sultanat, Mushir-i-Khas-i-Kaiser-i-Hind, Maharaja of Jammu and Kashmir, GCSI, CIE, by his first wife, H.H. Sibei Maharani Subh Devi Sahiba, educ. privately. Succeeded on the death of his father, 12th September 1885. Ascended the gadi, at Jammu, 25th September 1885. Deprived of his ruling powers and a Council of Administration appointed to administer the state, 17th April 1889-1898. Presdt. State Cncl. 1891-1905 and 1922-1925. Hon. Col. British Army 21/1/1888, prom. Hon. Maj-Gen. 22/1/1896, and Hon. Lieut-Gen. 3/6/1916, Hon. Colonel 37th Dogra Regiment, IA 4/5/1888. Granted a personal salute of 21-guns, in recognition of the war services of his troops, 1st January 1918 (made permanent 1st January 1921). Hon. LL.D. (Punjab Univ. 1917). Rcvd: DGBStJ (17.3.1916), Prince of Wales's gold medal (1876), KIH gold medal (1877), and Delhi Durbar gold medals (1903 and 1911). m. (first) 10th February 1862, the only daughter of H.H. Raja Shri Sri Singh, Raja of Chamba. m. (second) a lady from the Katoch family. m. (third) a lady from the Pathania family. He d. at Srinagar, 23rd September 1925 (succ. by his nephew), having had issue, one son and one daughter:
Copyright© Christopher Buyers
continued on the next page.
Copyright© Christopher Buyers
JAMMU & KASHMIR 1 JAMMU & KASHMIR 2
JAMMU & KASHMIR 4 MAIN
Copyright© Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at: Copyright© Christopher Buyers
CONTACT

Copyright© Christopher Buyers, March 2001 - June 2011