DHOLPUR

The Bamrolia Dynasty

GENEALOGY

continued from the previous page.
CopyrightęChristopher Buyers
1835 - 1873 H.H. Rais ud-Daula, Sipahdar ul-Mulk, Saramad-i-Rajhai-i-Hind, Maharajadhiraja Sri Sawai Maharaj Rana Sir Bhagwat Singh, Lokendra Bahadur, Diler Jang, Jai Deo, Maharaj Rana of Dholpur, GCSI (2.6.1869). b. at Dholpur, 1823, younger son of H.H. Rais ud-Daula, Sipahdar ul-Mulk, Maharajadhiraja Sri Sawai Maharaj Rana Kirat Singh, Lokendra Bahadur, Diler Jang, Jai Deo, Maharaj Rana of Dholpur, educ privately. Succeeded on the death of his father, 12th November 1835. Ascended the gadi, at Dholpur, 13th November 1835. Installed at Dholpur, August 1836. Reigned under a Council of Regency until he came of age and was invested with full ruling powers. Assisted the British during the Indian Mutiny of 1857, by giving protection to refugee civilians and by supplying a contingent of 1,500 foot, some horse and artillery for service at Agra. Rewarded for his services with the title of Saramad-i-Rajhai-i-Hind 1858. Granted a sanad of adoption, March 1862. Raised to a permanent salute of 15-guns, 1867. m. H.H. Sri Rajauria Maharani Sahiba (d. at Dholpur, 24th October 1878), daughter of Sardar Nand Kishore Rajauria. He d. at Dholpur, 7th February 1873, having hand issue a only son and successor:
Maharaj Rana Sir Bhagwat Singh, also left further natural issue, a son by a Muslim lady:
CopyrightęChristopher Buyers
1873 - 1901 Major H.H. Rais ud-Daula, Sipahdar ul-Mulk, Saramad-i-Rajhai-i-Hind, Maharajadhiraja Sri Sawai Maharaj Rana Nihal Singh, Lokendra Bahadur, Diler Jang, Jai Deo, Maharaj Rana of Dholpur, CB (m 20.5.1898). b. at Patiala, 4th May 1863, son of Raja Shri Kulendra Singh Jai Deo Bahadur, Yuvraj of Dholpur, by his wife, H.H. Sidh Sri Patialawala Maharani Sateha Devi Bhawa Sahiba, CI, sometime Maharani Regent of Dholpur, educ. privately. Succeeded on the death of his grandfather, 7th February 1873. Ascended the gadi, 9th February 1873. Reigned under the regency of his mother, until he came of age and was invested with full ruling powers, 1884. Attended the Prince of Wales's Durbar at Delhi in 1876 and the Imperial Durbar in 1877. Hon. Maj. IA 8/2/1882, attached 2nd Regiment, Central India Horse 4/8/1882, served in the Tirah campaign 1898 (rcvd: MID, CB, India medal with Tirah clasp). He was a popular ruler who modernised the administration and organised public works on a grand scale, the restoration of monuments, building hospitals, dispenseries, tanks and an extensive road and rail network. Rcvd: the Prince of Wales's gold medal (1876) and KIH gold medal (1877). m. (first) 30th April 1879, H.H. Sri Pundrikganeshpuri Maharani Habans Kaur Sahiba, second daughter of Shahzada Shahdeo Singhji Bahadur, of Pundrik-Ganeshpur, in the Rae Bareli dist., Oudh, of the house of Maharaja Ranjit Singh of the Punjab, by his wife, a daughter of Sardar Fateh Singh, of Suga, in Thanesar dist., Punjab. m. (second) …He d. at Mashohra, 20th July 1901, having had issue, three sons and two daughters:
CopyrightęChristopher Buyers
1901 - 1911 Captain H.H. Rais ud-Daula, Sipahdar ul-Mulk, Saramad Rajha-i-Hind, Maharajadhiraja Sri Sawai Maharaj Rana Sir Ram Singh Lokendra Bahadur, Diler Jang, Jai Deo, Maharaj Rana of Dholpur, KCIE (1.1.1909). b. at Dholpur, 26th May 1883, eldest son of Major H.H. Rais ud-Daula, Sipahdar ul-Mulk, Saramad-i-Rajhai-i-Hind, Maharajadhiraja Sri Sawai Maharaj Rana Nihal Singh, Lokendra Bahadur, Diler Jang, Jai Deo, Maharaj Rana of Dholpur, CB, by his first wife, H.H. Sri Pundrikganeshpuri Maharani Habans Kaur Sahiba, educ. Mayo Coll., Ajmer and with the Imperial Cadet Corps, Dehra Dun. Succeeded on the death of his father, 20th July 1901. Ascended the gadi, 28th July 1901. Reigned under a Council of Regency until he came of age. Invested with full ruling powers, March 1905. He reorganised the administration and revenue collection within the state, dividing it into six parganas. Hon. Capt. IA 5/2/1908. Rcvd: Delhi Durbar gold medal (1903). m. at Nabha, 1905, H.H. Sidh Sri Nabhawala Maharani Ripudaman Devi Sahiba (b. at before 1882; d.s.p. at Dehra Dun, 26th December 1911), daughter of Colonel H.H. Farzand-i-Arjumand, Aqidat-Paiwand-i-Daulat-i-Inglishia, Barar Bans Sarmur, Raja-i-Rajagan, Maharaja Shri Sir Hira Singh Malvendra Bahadur, Maharaja of Nabha, GCSI, GCIE, by his wife, H.H. Longwalia Maharani Sri Jasmir Kaur Sahiba, daughter of Sardar Anukh Singh Longwalia. He d.s.p.l. at Dholpur, 29th March 1911 (succ. by his younger brother).
CopyrightęChristopher Buyers
1911 - 1954 Colonel H.H. Rais ud-Daula, Sipahdar ul-Mulk, Saramad Rajha-i-Hind, Maharajadhiraja Shri Sawai Maharaj Rana Sir Udai Bhan Singh, Lokendra Bahadur, Diler Jang Jai Deo, Maharaj Rana of Dholpur, GCIE (1.1.1931), KCSI (1.1.1918), KCVO (17.3.1922). b. at Dholpur, 12th February 1893, second son of Major H.H. Rais ud-Daula, Sipahdar ul-Mulk, Saramad-i-Rajhai-i-Hind, Maharajadhiraja Sri Sawai Maharaj Rana Nihal Singh, Lokendra Bahadur, Diler Jang, Jai Deo, Maharaj Rana of Dholpur, CB, by his first wife, H.H. Sri Pundrikganeshpuri Maharani Habans Kaur Sahiba, educ Mayo Coll., Ajmer, and with the Imperial Cadet Corps, Dehra Dun. Succeeded on the death of his elder brother, 29th March 1911. Reigned under a Council of Regency until he came of age and was invested with full ruling powers, 9th October 1913. Granted a personal salute of 17-guns, 1st January 1921. Hon. Maj. IA 1/1/1921, prom. Hon. Lieut-Col. 24/10/1921, Hon. ADC to the Prince of Wales during his Indian tour 1921-1922. Hon. Col. 1st Btn., 143rd Narsingh (Dholpur) Infantry, IA 10/1/1919, Col-in-Chief 1st Patiala Inf. (Rajendra Sikhs). Delegate to the Indian Round Table Conference in London 1931. Signed the instrument of accession to the Dominion of India, 1947. Entered into a covenant with his fellow rulers to form the United State of Matsya on 28th February 1948, by which his state merged with that union effective from 17th March 1948 (when he ceased to enjoy any sovereign powers). Installed as Rajpramukh of the Matsya Union. Consented to a further co venant creating the Greater Rajasthan union on 10th March 1949, by which his state merged with that union effective on 15th May 1949. Author of "Eastern Light of Sanasan Culture" (1946). Presdt. General Cncl. of Mayo Coll., Ajmer 1931-1932 & 1941-1942, and the All-India Sanatan Dharm Sabha (Lahore) 1924. Pro-Chancellor of the Chamber of Princes 1936. Rcvd: Delhi Durbar gold (1911), Silver Jubilee (1935), Coron. (1937) and Indian Independence (1947) medals. m. April 1911, H.H. Sri Badrukhanwala Maharani Malvender Kaur Sahiba (b. 15th January 1893; d. 12th December 1981), daughter of Sardar Shamsher Singh, of Badrukhan, in Jind state. He d. at Dholpur, 22nd October 1954 (succ. by his adopted son), having had issue, an only daughter:
CopyrightęChristopher Buyers
1954   H.H. Rais ud-Daula, Sipahdar ul-Mulk, Saramad Rajha-i-Hind, Maharajadhiraja Shri Sawai Maharaj Rana Shri Hemant Singh, Lokendra Bahadur, Diler Jang Jai Deo, Maharaj Rana of Dholpur. b. 5th January 1951, second son of Colonel H.H. Farzand-i-Arjumand, Aqidat-Paiwand-i-Daulat-i-Inglishia, Barar Bans Sarmur, Raja-i-Rajagan, Maharaja Shri Sir Pratap Singh Malvendra Bahadur, Maharaja of Nabha, KCSI, by his wife, H.H. Maharani Urmila Devi Sahiba, only daughter of Colonel H.H. Maharaja Rana Sir Udai Bhan Singh, Lokendra Bahadur, Diler Jang Jai Deo, Maharaj Rana of Dholpur, GCIE, KCSI, KCVO, educ. the Doon Sch., Dehra Dun, and Hindu Coll., Delhi Univ. (BA 1971). Adopted by his maternal grandmother, after the death of her husband, 5th November 1954. Recognised by the GOI as successor to his grandfather, 13th December 1956 (with effect from 22nd October 1954). Reigned under the guardianship of his grandmother, until he came of age. The GOI amended the Indian Constitution to remove his position as a "ruler" and his right to receive privy-purse payments, 28th December 1971. Settled permanently at Panchsheel Park in Delhi 1973, and handed over the Dholpur palaces, lands and state jewellery to the care of his son in 17th May 2007. m. at Padma Vilas Palace, Poona, 17th November 1972 (sep. 1973), H.H. Sri Scindiawala Maharani Vasundhara Raje Sahiba (b. at Bombay, 8th March 1953), nÚe Maharajkumari Shrimant Vasundhara Raje Sahib Scindia, educ. Presentation Convent Sch., Kodaikanal, and Sophia Coll., Bombay Univ. (BA), MLA for Dholpur in the Rajasthan state assembly 1985-1989 and for Jhalarapatan since 2003, MP (Lok Sabha) for Jhalawar 1989-2003, Union Minister of State for External Affairs 1998-1999, and for Small Scale Industries 1999-2003, Agro & Rural Industries 1999-2001, and Personnel, Training, Pensions, Administrative Reforms & Public Grievances, Planning, Dept. of Nuclear Energy and Dept. of Space 2001-2003, Chief Minister of Rajasthan since 2003, Presdt. BJP (Rajasthan) since 2002 (Vice-Presdt. 1987-1989), Vice-Presdt. Yuva Morcha, BJP (Rajasthan) 1984-1986, Joint-Sec. BJP Parliamentary Party 1997-1998, Trustee Vijayaraje Scindia Trust, etc. third daughter of Lieutenant-General H.H. Maharaja Sir George Jivaji Rao Scindia Bahadur, Maharaja Scindia of Gwalior, GCSI, GCIE, KStJ, by his wife H.H. Shrimant Akhand Soubhagyavati Maharani Vijaya Raja Bai Sahiba, daughter of Shrimant Thakur Mahendra Singhji. He had issue, one son:
Maharaj Rana Shri Hemant Singh also has issue by a princess from Vana, in Gujarat, a daughter:
CopyrightęChristopher Buyers
END.
CopyrightęChristopher Buyers
DHOLPUR 1 DHOLPUR 2 MAIN
CopyrightęChristopher Buyers

I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at: CopyrightęChristopher Buyers

CONTACT

CopyrightęChristopher Buyers, September 2006 - August 2008