OMAN

The Al-Busaid Dynasty

GENEALOGY

continued from previous page.
Copyright©Christopher Buyers
1913 - 1932 H.H. Sultan al-Wasik Billah al-Majid Sayyid Taimur bin Faisal bin Turki, Sultan of the Sa’idi State of Muscat and Oman and dependencies, KCIE (4.5.1926), CSI (4.6.1917). b. at the Beit al-‘Alam, Muscat, 1886, second son of H.H. Sultan al-Wasik Billah al-Majid Sayyid Faisal bin Turki, Sultan of the Sa’idi State of Muscat and Oman and dependencies, GCIE, by his first wife, H.H. Sayyida Aliya bint Thuwaini Al-Sa’id, eldest daughter of H.H. Sayyid Thuwaini bin Sa’id, Sultan of Muscat and Oman and dependencies, educ. privately. Proclaimed as Sultan of Muscat and Oman and dependencies on the death of his father, 5th October 1913. Installed at Muscat, 15th October 1913. He took little interest in the direct administration of the country and habitually resided in India for extended periods of time after September 1920, having appointed a Council of Ministers (Majlis al-Vizarat) to conduct local affairs during his absence. He finally abdicated in favour of his eldest son on 10th February 1932, several earlier attempts having been refused by the British authorities. He resided abroad for the rest of his life, mostly in Bombay and Poona, where he used the name "Mr T.F.T. Sa’id". Founder and Sovereign of the Sa’idi Order of the State of Oman (Wisam ud-Daula Al-Sa’idiya Omaniya) in 1913. Rcvd: Delhi Durbar silver medals (1.1.1903 and 12.12.1911). m. (first) at Muscat, 1904, H.H. Sultana Sayyida Fatima bint ‘Ali Al-Sa’id (b. at Zanzibar, 4th May 1891; d. at Muscat, April 1967, bur. there), daughter of Sayyid ‘Ali bin Salim Al-Sa’id, by his wife, Sayyida Aliya bint Barghash Al-Sa’id, daughter of H.H. Sultan Sayyid Barghash bin Sa’id, Sultan of Zanzibar and its dependencies, GCMG. m. (second) at Istanbul, Turkey, 1920 (div. at Bombay, India, 1921) Kamila Khanum (b. at Istanbul, Turkey, 1895), a Turkish national of Circassian descent, who returned to Istanbul after her divorce and took the name Madame Kamile Ä°lgiray. m. (third) at Kobe, Japan, 5th May 1936, Kiyoko Oyama (b. 1916; d. from pyelonephritis, at Kobe, Japan, October 1939, bur. Inami, Hyogo Prefecture), eldest daughter of an official in the Japanese Customs Service. m. (fourth) at Bombay, India, March 1941 (div. 1943) Sayyida Nafisa Bundukji (m. second, Jimmy Hussein Fancy, sometime MD of Pakistan Industries Ltd.), daughter of Khan Bahadur Sayyid Sadiq Hasan Bundukji, of Bombay. m. (a) a lady from the Yemen. m. (b) a Dhofari slave. He d. at Bombay, India, early 1965 (bur. at the Royal Cemetery, Muscat), having had issue, five sons and one daughter:
Copyright©Christopher Buyers
Copyright©Christopher Buyers
1932 - 1970 H.H. Sultan al-Wasik Billah al-Majid Sayyid Sa’id bin Taimur, Sultan of the Sa’idi State of Muscat and Oman and dependencies, GCMG (30.7.1956), GCIE (1.1.1945). b. at the Beit al-‘Alam, Muscat, 13th August 1910, eldest son of H.H. Sultan al-Wasik Billah al-Majid Sayyid Taimur bin Faisal bin Turki, Sultan of the Sa’idi State of Muscat and Oman and dependencies, KCIE, CSI, by his first wife, H.H. Sultana Sayyida Fatima bint ‘Ali Al-Sa’id, daughter of Sayyid ‘Ali bin Salim Al-Sa’id, educ. Mayo Coll, Ajmer, India, and at Baghdad, Iraq. Mbr Council of Ministers 1928-1929, Presdt Council. of Ministers 1929-1932. Succeeded on the abdication of his father, 10th February 1932. Deposed by his only son and exiled to London, 23rd July 1970. Rcvd: King George V Silver Jubilee (3.6.1935), King George VI Coron (11.5.1937), and Queen Elizabeth II Coron (1.6.1953) medals. m. (first) in Dhofar, April 1933 (div. 1936) Fatima al-Qahtani al-Ma’ashani, from Qara. m. (second) in Dhofar, 1936, Shaikha Miyzun bint Ahmad al-Qahtani al-Ma’ashani [Mazoon] (b. at Taqa, near Salalah, Dhofar, 192x; d. from diabetic complications, 12th August 1992, bur. Taqa Mosque Cemetery), a first cousin of his first wife, daughter of Shaikh Ahmad bin ‘Ali al-Qahtani al-Ma’ashani, a member of the Ma’ashan tribe from Taqa, Dhofar. He d. at London, 20th October 1972 (bur. at the Royal Cemetery, Muscat), having had issue, one son and two daughters:
Copyright©Christopher Buyers
Copyright©Christopher Buyers
1970 H.M. Sultan Sayyid Qaboos bin Sa’id, Sultan of Oman and Dependencies, GCB (c 18.3.1982), GCMG (8.7.1976), GCVO (28.2.1979), Royal Victorian Chain (27.11.2010), GCStJ (19.3.1984, KStJ 8.10.1976). b. at al-Husn Palace, Salalah, Dhofar, 18th November 1940, only son of H.H. Sultan al-Wasik Billah al-Majid Sayyid Sa’id bin Taimur, Sultan of the Saidi State of Muscat and Oman and dependencies, GCMG, GCIE, by his second wife, Shaikha Miyzun bint Ahmad al-Qahtani al-Ma’ashani [Mazoon], educ. Saidiyyah Sch, Salalah, Dhofar, Feltsham House, Bury St Edmunds, Suffolk, and the RMA Sandhurst. Cmsnd as 2nd-Lieut British Army 1962, attached 1st Btn, The Cameronians (Scottish Rifles) and served with them in West Germany 1962-1963, administrative and local government trainee (public admin & accounting) with Bury St Edmunds Council 1963-1964. Deposed his father and assumed full ruling powers, 23rd July 1970. Assumed the title of Sultan of Oman and Dependencies together with the style of His Majesty, on the proclamation of independence 1971. Supreme Commander of the Armed Forces, Field Marshal Royal Army of Oman, Admiral of the Fleet Royal Navy of Oman, Marshal of the Royal Air Force of Oman, and Supreme Commander Royal Oman Police since 1974. Hon Gen British Army. Chief Scout of the Sultanate of Oman since 1983. Patron Ghallah Wentworth Golf Club 1970, Oman Science Club, Royal Oman Symphony Orchestra since 1985, al-Jabal al-Akhadar Centre for Boys, Omani Organisation for Charitable Works since 1996, etc. Rcvd: the Grand Collars of the Orders of Pahlavi of Iran (3.3.1974), and the Nile of the Republic of Egypt (1976), the Badr Chain of Saudi Arabia, the Collars of the Orders of the Federation of the United Arab Emirates, Hussein ibn Ali of Jordan, Independence of the State of Qatar, Chrysanthemum of Japan, King ‘Abdu’l Aziz of Saudi Arabia (23.12.2006), and Mubarak the Great of Kuwait (28.12.2009), GC of the Orders of Merit of the Republic of Italy (22.4.1974), Merit of the Federal Republic of Germany special grade, Merit of the Lebanon special class, Omyyad of Syria, Independence of Tunisia with collar, Isabella the Catholic with collar of Spain (18.12.1985), Legion of Honour of France (31.5.1989), the Royal Family Order of the Crown of Brunei (DKMB) (15.12.1984), the Grand Star of the Decoration of Honour for Merit of Austria (31.3.2001), the Orders of King ‘Abdu’l Aziz Decoration 1st class of Saudi Arabia (x.12.1971), al-Khalifa 1st class of Bahrain, State Crown of Malaysia (DMN), Pakistan 1st class (Nishan-i-Pakistan) (21.4.2001), Star of the Republic of Indonesia 1st class or Adipurna, Temasek 1st class of Singapore (12.3.2009), etc. m. at Muscat, 22nd March 1976 (div), H.H. Sayyida Nawwal bint Tariq Al-Sa’id [Kamila] (b. at Muscat, 20th November 1951; m. second, 2005, ...), younger daughter of his paternal uncle, H.H. Sayyid Tariq bin Taimur Al-Sa’id, sometime Prime Minister, by his second wife, H.H. Sayyida Shawana bint Nasir Al-Sa’id Rathabia [Umm Talal], daughter of H.E. Sayyid Nasir bin Hamud Al-Sa’id Rathabia, sometime Governor of Luwa. No issue.
Copyright©Christopher Buyers
END.
Copyright©Christopher Buyers
OMAN 1 OMAN 2 OMAN 3 OMAN 4 OMAN 5
OMAN 6 OMAN 7 OMAN 8 ORDERS ZANZIBAR
Copyright©Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. Please contact me at:
Copyright©Christopher Buyers
CONTACT

Copyright©Christopher Buyers, July 2001 - October 2012