NEPAL

Lambjang and Kaski

GENEALOGY

continued from the previous page.
Copyright©Christopher Buyers
1945 - 1948 Field Marshal H.H. Ojaswi-Rajanya Ati-Projjwala-Nepal-Taradisha Ati-Jyotirmaya-Subikhyat-Tri-Shakti-Patta Ati-Prasidha-Prabala-Gorkha-Dakshina-Bahu Pridhuladhisha Sri Sri Sri Maharaja Padma Shumshere Jang Bahadur Rana, Maharaja of Lambjang and Kaski, GCSI (27.11.1945, KCSI 1.1.1936), GBE (m 24.3.1920), KCIE (4.2.1919). b. 5th December 1882, eldest son of Field Marshal H.H. Svasti Sri Madati Prachandra Bhujadandyetyadi Ati-Projjwala-Nepal-Taradisha Sri Sri Sri Maharaja Bhim Shumshere Jang Bahadur Rana, T'ung-ling-ping-ma-Kuo-Kang-wang, Maharaja of Lambjang and Kaski, GCSI, GCMG, KCVO, by his first wife, H.H. Sri Sri Sri Bada Maharani, educ. Durbar High Sch., Katmandu. Prom. Lt-Gen. 1898, prom. Gen. 1901, Dir-Gen. Posts and Telegraphs and Transportation Depts. 1910-1915, Cdng-Gen. Northern Cmnd. 1914-1915, GOC Nepalese contingent in India cdng. NWF 1915-1919, served in Afghan War 1919 (rcvd: MID, two medals, clasp), General-in-Waiting to the King 1924, Cdng-Gen. Southern Cmnd. 1929-1932, Snr. Cdng-Gen. Western Cmnd. & Chief of Army Staff 1932-1934, Mukhtiyar and C-in-C 1934-1945. Succeeded his uncle as Prime Minister, Supreme C-in-C of the Nepalese Army, Maharaja of Lambjang and Kaski, and Grand Master of the Royal Orders, 29th November 1945. Invested at the Narayanhiti Palace, on the same day. Promulgated the Government of Nepal Act, which instituted a bi-cameral legislature and cabinet of ministers, 14th April 1948. Resigned in favour of his nephew, 30th April 1948. Hon. Col. British Army 1/10/1943, prom. Hon. Lieut-Gen. 10/5/1946. Hon. Col. 1st King George V's Own Gurkha Rifles (The Malaun Regiment), 2nd King Edward VII's Own Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles), 3rd Queen Alexandra's Own Gurkha Rifles, 4th Prince of Wales's Own Gurkha Rifles, 5th Royal Gurkha Rifles (Frontier Force), 6th Gurkha Rifles, 7th Gurkha Rifles, 8th Gurkha Rifles, and 10th Gurkha Rifles IA 19/4/1946. Hon. Marshal, Chinese Army 26/11/1946-1948. Rcvd: Nepal Gallantry, Great Earthquake (1935), Royal Jubilee (1936), and Long Service medals, British War and IGS medals (1945), GC of the Orders of the Sacred Tripod of China (26.11.1946), and the Netherlands Lion (5.1.1948), the Star of the Order of the German Red Cross (1937), and Chief Cdr. Legion of Merit of the USA (1946). m. (first) at Katmandu, 1899, H.H. Sri Sri Sri Bada Maharani Tasma Kumari Rajya Lakshmi. m. (second) H.H. Sri Sri Sri Maharani Kamala Rajya Lakshmi (d. at Benares, after 1963). He d. at Calcutta, India, 11th April 1961, having had issue, two sons and four daughters:
Copyright©Christopher Buyers
1948 - 1951 Field Marshal H.H. Ojaswi-Rajanya Ati-Projjwala-Nepal-Taradisha Ati-Jyotirmaya-Subikhyat-Tri-Shakti-Patta Ati-Prasidha-Prabala-Gorkha-Dakshina-Bahu Pridhuladhisha Sri Sri Sri Maharaja Mohan Shamsher Jang Bahadur Rana, Maharaja of Lambjang and Kaski, GCB (m 1.5.1950), GCIE (27.11.1945, KCIE 17.1.1924), GBE (m 1.7.1937). b. 23rd December 1885, eldest son of Field Marshal H.H. Svasti Sri Madati Prachandra Bhujadandyetyadi Ati-Projjwala-Nepal-Taradisha Sri Sri Sri Maharaja Chandra Shamsher Jang Bahadur Rana, T'ung-ling-ping-ma-Kuo-Kang-wang, Maharaja of Lambjang and Kaski, GCB, GCSI, GCMG, GCVO, sometime Prime Minister and Supreme C-in-C of Nepal, by his first wife, H.H. Sri Sri Sri Bada Maharani Chandra Loka Bhakta Lakshmi Devi, educ. privately. Maj-Gen. 1901, ADC General & Chief of Staff to the Prime Minister 1902-1929, prom. Cdng-Gen. 1929, General-in-charge of the Cncl. of Govt. 1929-1932, Officer-in-charge Prime Minister's Personal Office & GOC Southern Cmnd. 1932-1933, Dir-Gen. War Dept. and Terai Admin. 1933-1945, Snr. Cdng-Gen. Western Cmnd. and Chief of Army Staff 1934-1945, Mukhtiyar and C-in-C 1945-1948. Installed on the resignation of his uncle as Prime Minister, Supreme C-in-C of the Nepalese Army, Maharaja of Lambjang and Kaski, and Grand Master of the Royal Orders, at the Narayanhiti Royal Palace, Katmandu, 30th April 1948. Surrendered his crown to King Thribhuvan, following his return from India, at the Nrayanhiti Royal Palace, Katmandu, 17th February 1948. Deprived of all the hereditary offices and priviledges conferred on Jang Bahadur, 18th February 1951. Minister for Foreign Affairs Feb-Nov. 1951, and Prime Minister of the reformed Ministry May-Nov. 1951. Went into sel-imposed exile in India, 14th December 1951. Hon. Col. British Army 1/10/1943, prom. Hon. Lt-Gen. 30/4/1948, Colonel-in-Chief, The Brigade of Gurkhas 30/4/1948-1967. Rcvd: Nepal Long Service Medal, and Royal Jubilee Medal (1936), GC of the Orders of the Cloud and Banner of China (with the title of Dah-sen-yun-Itevi-Hsun-chang), Legion of Honour of France (1949), and the Netherlands Lion (21.3.1950), Chief Cdr. Legion of Merit of the USA (1948), etc. m. 1900, H.H. Bada Maharani Dikshya Kumari, second daughter of Kunwar Indar Bir Singh Rathor, of Marma Doti. He d. at Bangalore, 6th January 1967, having had issue, two sons and six daughters:
Copyright©Christopher Buyers
END.
Copyright©Christopher Buyers
LAMBJANG 1 LAMBJANG 2 LAMBJANG 3 LAMBJANG 4
LAMBJANG 5 LAMBJANG 6 LAMBJANG 7 LAMBJANG 8
LAMBJANG 9 ORDERS & DECORATIONS MAIN
Copyright©Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at: Copyright©Christopher Buyers
CONTACT

Copyright©Christopher Buyers, December 2000 - October 2012