KUBU

al-Idrus (or Al-Aidarus) Dynasty

GENEALOGY

continued from the previous page.
 
1864 - 1871 Sharif Hasan ibni al-Marhum Sharif 'Abdu'l Rahman al-Idrus, Yang di-Pertuan Besar of Kubu. Succeeded his elder brother, 19th September 1864. Installed 5th March 1866. Styled Tuan of Kubu from 7th July 1871. m. Sharifa Isa. He d. 4th November 1900, having had issue, thirteen sons and six daughters:
 
1900 - 1911 Sharif 'Abbas ibni al-Marhum Sharif Hasan 'Ali al-Idrus, Yang di-Pertuan Besar of Kubu. b. 1853, educ. privately. Succeeded on the death of his father, 4th November 1900. Installed 6th July 1901. Deposed, April 1911. m. several wives, including, Sharifa Kamariah. He had issue, two sons and ten daughters:
 
1911 - 1921 Sharif Muhammad Zainal Idrus ibni al-Marhum Sharif Ismail al-Idrus, Tuan Besar of Kubu. b. 1851, second son of Sharif Ismail ibni al-Marhum Sharif 'Abdu'l Rahman al-Idrus, Yang di-Pertuan Besar of Kubu, educ. privately. Chosen by the Dutch to succeed his deposed cousin, 26th September 1911. Installed 15th January 1912. Resigned executive authority to a Council of Regency in 1919. Abdicated without nominating a successor, 11th April 1921. m. three wives, including, Sharifa Tura binti al-Marhum Sharif 'Abbas al-Idrus, sixth daughter of Sharif 'Abbas ibni al-Marhum Sharif Hasan 'Ali al-Idrus, Yang di-Pertuan Besar of Kubu. He had issue, seven sons:
 
courtesy of D.P. Tick, "Pusaka"1921 - 1943 Sharif Salih ibni al-Marhum Idrus al-Idrus, Tuan Besar of Kubu. b. 1881, educ. privately. Chosen by the Dutch, together with the ruling council, initially as Senior Mbr. of the Cncl. of Regent 1919. Became sole Regent, 16th June 1921. Recognised as temporary ruler, September 1921. Installed, 7th February 1922. Arrested by the Japanese, 23rd November 1943. Rcvd: Knt. of the Order of Orange-Nassau (17.8.1940), and Lesser Golden Star for Loyalty and Merit. He was k. (beheaded) by the Japanese at Mandor, 28th June 1944, having had issue, two sons:
 
1943 - 1958 Sharif Hasan ibni al-Marhum Sharif Muhammad Zainal Idrus al-Idrus, Tuan Besar of Kubu, educ. HIS Pontianak. Appointed Head of the bestuur comite by the Japanese 1943. Installed as Chairman of the Cncl. of Regency in 1946. Elected head of the self-governing monarchy, 16th August 1949. Deposed when the monarchy abolished by the Indonesian Republic in 1958.
 
END.
Copyrightę Christopher Buyers
KUBU 1 KUBU 2 MAIN
Copyrightę Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at: Copyrightę Christopher Buyers
Copyrightę Christopher Buyers
CONTACT

CopyrightęChristopher Buyers, January 2002 - September 2008