DUNGARPUR

 

The Sisodia Dynasty

GENEALOGY

continued from the previous page.
Copyright© Christopher Buyers
1846 - 1898 H.H. Rai-i-Rayan, Mahimahendra, Maharawal Shri Udai Singhji II Sahib Bahadur, Maharawal of Dungarpur. b. at Sabli, 22nd May 1839, second son of Maharaj Shri Jaswant Singh, of Sabli, in Sirohi, educ. privately. Adopted by his kinsman H.H. Maharajadhiraj Maharawat Shri Dalpat Singhji Bahadur, Maharawat of Partabgarh. Succeeded on the death of his adoptive grandfather, 19th December 1846. Installed on the gadi, at Dungarpur, 28th September 1847. Reigned under the Regency of his adoptive father, the Maharawat of Partabgarh 1846-1852, and under a Council of Administration from 1852. He came of age and was invested with full ruling powers, at Dungarpur, 1857. He patronised art and literature, beatified Dungarpur and constructed the famous Udai Bilas Palace, a masterpiece of Rajput architecture. m. (first) at Sirohi, 1855, H.H. Shri Derawalji Maharani Maharani Shri Umaid Kunwar Sahiba (d. at Dungarpur, 1881), daughter of H.H. Maharao Shri Sheo Singhji Bahadur, Rao Sahib of Sirohi. m. (second) after 1881, H.H. Shri Maharani Maharani Shri Shiv Kumari Sahiba, daughter of the Thakur of Mota Gaon, in Banswara. m. (a) Shri Paswanji Suraj Kanwar (d. at Dungarpur, 1919). He d. at Sirohi, 13th February 1898, having had issue, one son and several daughters, including:
Copyright© Christopher Buyers
1898 - 1918 H.H. Rai-i-Rayan, Mahimahendra, Maharajadhiraj Ravi Kula Bhushan Sri Sri 108 Maharawal Shri Sir Bijaya Singhji Sahib Bahadur, Maharawal of Dungarpur, KCIE (14.6.1912). b. at Dungarpur, 17th July 1887, eldest son of Maharaj Kumar Shri Khuman Singhji Bahadur, Yuvraj of Dungarpur, educ. Mayo Coll., Ajmer and with the Imperial Cadet Corps, Dehra Dun. Succeeded on the death of his paternal grandfather, 13th February 1898. Reigned under a Council of Regency until he came of age and was invested with full ruling powers, 27th February 1909. Raised to a permanent salute of 15-guns 1912. Rcvd: Delhi Durbar gold medals (1903 and 1911). m. (first) at Sailana, 19th January 1907, H.H. Maharani Bapu Devendra Kunwarji Sahiba, eldest daughter of  H.H. Bharat Dharma Nidhi Raja Shrimant Sir Jaswant Singhji Bahadur, Raja of Sailana, KCIE, KIH. m. (second) 13th June 1917, H.H. Maharani Sujan Kanwarji Sahiba (b. 23rd September 1901; d. 7th December 1952), daughter of the Thakore Shri Ranvirsinhji Ranmalsinhji Jhala, of Sindhavadar, under Wankaner. He d. at Udai Vilas, Dungarpur, 15th November 1918, having had issue, four sons and one daughter:
Copyright© Christopher Buyers
1918 - [1989] H.H. Rai-i-Rayan, Mahimahendra, Maharajadhiraj Ravi Kula Bhushan Sri Sri 108 Maharawal Shri Sir Lakshman Singhji Sahib Bahadur, Maharawal of Dungarpur, GCIE (14.8.1947), KCSI (3.6.1935). b. at Udai Vilas, Dungarpur, 7th March 1908, eldest son of H.H. Rai-i-Rayan, Mahimahendra, Maharajadhiraj Ravi Kula Bhushan Sri Sri 108 Maharawal Shri Sir Bijaya Singhji Sahib Bahadur, Maharawal of Dungarpur, KCIE, by his first wife, H.H. Maharani Bapu Devendra Kanwarji Sahiba, educ. Mayo Coll., Ajmer. Succeeded on the death of his father, 15th November 1918. Reigned under a Council of Regency presided over by the British Political Agent, until he came of age and was invested with full ruling powers, 16th February 1928. Mbr Standing Cttee of the Chamber of Princes 1931-1947. Established an interim responsible government in 1947, comprising a cabinet of five popular ministers, as well as a state Legislative Council. Entered into a covenant with his fellow rulers to form the United State of Rajasthan on 25th March 1948, by which his state merged with that union effective from 18th April 1948. Consented to a further covenant creating the Greater Rajasthan Union on 10th March 1949, by which his state merged with that union effective 30th March 1949. He ceased enjoying sovereign powers on the acceptance of the Constitution of the Union of India by Rajasthan, 26th November 1950. MP (Raj Sabha) for Aspur 1952-1958, MLC for Chittor in the Rajasthan state assembly 1962-1989, Leader of the Opposition 1962-1977 and 1979, Speaker 1977-1979. The Government of India amended the Indian Constitution to remove his position as a “ruler” and his right to receive privy-purse payments, 28th December 1971. Presdt Swatantra Party of Rajasthan 1961-1969, and All-India Kshatriya Mahasabha 1962-1989, Patron Rajputana Cricket Assoc, and Cricket Club of India (CCI), Mbr Marylebone Cricket Club (MCC), etc. Rcvd: Silver Jubilee (1935), Coron (1937), and Indian Independence (1947) medals. m. (first) at Benares, 8th February 1920, H.H. Biswanji Maharani Shri Brijraj Kunwari Ba Sahiba (b. at Bhinga, 26th November 1907; d. at Udai Bilas Palace, Dungapur, 21st January 1982), daughter of Kunwar Mahendra Bikram Singh Deo, of Bhinga, in the Bahraich district of UP, by his wife, Kumarani Srimati Krishna Kumari Devi Sahiba, younger daughter of Raja Baldeo Singh, Raja of Kama, under Jaipur. m. (second) at Kishangarh, 8th March 1928, H.H. Rathorji Maharani Shri Manhar Kunwar Ba Sahiba (b. at Kishangarh, 2nd May 1914; d. 8th October 1975), second daughter of Lieutenant-Colonel H.H. Umdai Rajahae Buland Makan Maharajadhiraj Maharaja Sir Madan Singh Sahib Bahadur, Maharaja of Kishangarh, KCSI, KCIE, by his first wife, the sister of the Raja Bahadur of Maksundnagarh. He d. at Udai Vilas, Dungapur, 6th June 1989, having had issue, three sons and four daughters:
Copyright© Christopher Buyers
[1989] H.H. Rai-i-Rayan, Mahimahendra, Maharajadhiraj Ravi Kula Bhushan Sri Sri 108 Maharawal Shri Mahipal Singhji II Sahib Bahadur, Maharawal of Dungarpur. b. at Udai Vilas, Dungarpur, 14th August 1931, eldest son of H.H. Rai-i-Rayan, Mahimahendra, Maharajadhiraj Ravi Kula Bhushan Sri Sri 108 Maharawal Shri Sir Lakshman Singhji Sahib Bahadur, Maharawal of Dungarpur, GCIE, KCSI, by his second wife, H.H. Rathoji Maharani Shri Manhar Kunwar Ba Sahiba, educ. privately and Delhi Univ (BA). Succeeded as Head of the Royal House of Dungarpur, on the death of his father, 6th June 1989. Conservationist and ornithologist. Patron Maharshi Ragunandan Das Teachers Training Coll. (MSRDTTC). m. at the Har Mandir, Junagarh, Bikaner, 3rd May 1955, H.H. Maharani Shrimati Dev Kanwarji Sahiba (b. January 1932), rcvd: Sadul Singh Golden Jubilee (1937), and Accession (1943) medals, youngest daughter of Captain Maharaj Sri Bijey Singhji Bahadur, of Chhatargarh, in Bikaner, by his wife, Rani Manohar Kanwar Sahiba, daughter of a family descended from the house of Jaisalmer. He has issue, one son and one daughter:
Copyright© Christopher Buyers
END.
Copyright© Christopher Buyers
DUNGARPUR 1 DUNGARPUR 2 DUNGARPUR 3 MAIN
Copyright© Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at: Copyright© Christopher Buyers
CONTACT

Copyright©Christopher Buyers, April 2004 - May 2011