BAHRAIN

The Al-Khalifa Dynasty

GENEALOGY

continued from the previous page.
Copyright© Christopher Buyers
1942 – 1961 H.H. Shaikh Salman II bin Hamad al-Khalifa, Ruler of Bahrain, KCMG (5.6.1952), KCIE (1.1.1943), KStJ (16.5.1956). b. 10th October 1894, eldest son of H.H. Shaikh Sir Hamad bin ‘Isa al-Khalifa, Ruler of Bahrain, KCIE, CSI, educ. privately. Chair Muharraq Municipality 1937-1942, and Court of Wards. Appointed as Heir Apparent by his father in a secret document, February 1940. Succeeded on the death of his father, 20th February 1942. Attended the Coronation of H.M. Queen Elizabeth II at Westminster Abbey in London, 1953. Granted a personal salute of 11-guns July 1942, and permanent salute of 13-guns. Presdt Bahrain Motor Fed 1952-1954. Rcvd: Queen Elizabeth II Coron Medal (2.6.1953), GC of the Order of the Dannebrog of Denmark (1957), and the Orders of Al-Rafidain 1st class of Iraq (3.4.1952), and Cedars of the Lebanon 1st class (1958). m. (first) 1910, Shaikha Latifa bint Ibrahim al-Khalifa, daughter of Shaikh Ibrahim bin Khalid al-Khalifa, by his wife, Shaikha Noora bint ‘Isa al-Khalifa. m. (second) at al-Jasra, October 1931, Shaikha Mouza bint Hamad al-Khalifa (d. 2nd May 2011), daughter of Shaikh Hamad bin Abdullah al-Khalifa, of al-Jasra. m. (third) June 1945, a daughter of ‘Abdu’llah al-Zaid. He d. at Safra, 2nd November 1961 (bur. Honaynaiya Cemetery, Rifa’a), having had issue, three sons and six daughters:
Copyright© Christopher Buyers
1961 – 1999 H.H. Shaikh ‘Isa bin Salman al-Khalifa, Amir of the State of Bahrain, GCB (c 10.4.1984), GCMG (15.2.1979, KCMG 14.7.1964). b. at Beit al-Jasra, 3rd June 1933, eldest son of H.H. Shaikh Salman II bin Hamad al-Khalifa, Ruler of Bahrain, KCMG, KCIE, KStJ, educ. Rifa’a Palace Sch and Manama High Sch, Bahrain. Appointed as Heir Apparent by his father, 31st January 1958. Mbr Council of Regency 1953-1961, Presdt al-Khalifa Family Council, Presdt Manama Municipal Council 1956-1961, Chair Irrigation Council and Deputy Chair Admin Council 1956-1961. Succeeded on the death of his father, 2nd November 1961. Installed 16th December 1961. Assumed the title of Amir of the State of Bahrain on the attainment of full independence from Britain, 15th August 1971. Presdt Bahrain Motor Fed 1954-1999. Hon Fellow Royal Coll of Surgeons of Ireland (RCSI) 1995-1999. Represented his father at the Coronation of Queen Elizabeth II at Westminster Abbey in London 1954. Patron The Bahrain Soc (London) 1971-1999. Rcvd: the Grand Collar of the Orders of Pahlavi of Iran, and the Nile of Egypt, Collar of the Orders of Muhammad of Morocco, Mubarak the Great of Kuwait, and Independence of the State of Qatar, GC of the Orders of Hussein ibn ‘Ali with collar, and the Renaissance of Jordan, Cedars of the Lebanon (2nd class 1958), Omayyad of Syria, Independence with collar of Tunisia, Legion of Honour of France, and Merit of the Federal Republic of Germany, the Civil Order of Oman 1st class, the Order of Al-Nahayyan 1st class of the UAE, the Order of the Two Rivers 1st class of Iraq (x.5.1968, 2nd class 3.4.1952), King Faisal II Installation Medal (2.5.1953) of Iraq, Queen Elizabeth II Coron Medal (2.6.1953), etc. m. 8th May 1949, as his only wife, H.H. Shaikha Hessa bint Salman al-Khalifa (b. 1933; d. at Al-Sakhir Palace, Manama, 5th August 2009, bur. Al-Rifa’a Cemetery), Hon Presdt Children & Mothers’ Welfare Soc, International Ladies’ Assoc, etc, daughter of Shaikh Salman bin Ibrahim al-Khalifa. He d. at Al-Sakhir Palace, Manama, 6th March 1999 (bur. Al-Rifa’a Cemetery), having had issue, five sons and four daughters:
Copyright© Christopher Buyers
1999 -  H.M. Shaikh Hamad II bin ‘Isa al-Khalifa, King of Bahrain, KCMG (15.2.1979). b. at the Bahrain Govt Women’s Hospital, Rifa’a, 28th January 1950, eldest son of H.H. Shaikh ‘Isa bin Salman al-Khalifa, Amir of the State of Bahrain, GCB, GCMG, by his wife, H.H. Shaikha Hessa bint Salman al-Khalifa, educ. Manama Secondary Sch, Applegarth Coll, Godalming, Surrey, the Leys Sch, Cambridge, Mons Officer Cadet Sch, Aldershot, Hants, and US Army Command & Gen Staff Coll, Fort Levenworth, Kansas. Appointed as Heir Apparent by his father, 27th June 1964. Cmsnd as 2nd-Lieut Bahrain National Guard 16/2/1968, Cdr  Bahrain National Guard 1968-1969, Chair Irrigation Council and Manama Municipal Council 1968, C-in-C Bahrain Defence Force since 1969, Head of Defence Dept 1970-1971, MSC 1970-1999, Vice-Chair Admin Council 1970-1971, Minister of State for Defence 1971-1988, Deputy Presdt al-Khalifa Family Council 1974-1999, Chair Supreme Council for Youth & Sports 1975-1999. Succeeded on the death of his father, as Amir of the State of Bahrain, with the style of His Highness, 6th March 1999. Proclaimed a new Constitution and assumed the title King of Bahrain, with the style of His Majesty, 14th February 2002. Presdt Bahrain Scientific Soc, Bahrain Centre for Studies and Research 1981. Hon Presdt Bahrain Gardens Club, Bahraing Garden Show, and the Royal Academy of Doctors. Hon Fellow Royal Coll of Surgeons of Ireland (FRCSI) 2006. Hon PhD Univ of the Persian Gulf 2010. Hon Presdt Royal Charity Org since 2007. Patron The Bahrain Soc (London) since 1999. Author of “First Light: Modern Bahrain and its Heritage” (1994). Rcvd: Collar of the Order of al-Khalifa (1976), the Order of Bahrain 1st class (1976), the Collar of the Orders of the Republic of Egypt (24.1.1973), Husain ibn Ali of Jordan (4.11.1999), Zayed the Great of the UAE (2.2.2005), and King ‘Abdu’l Aziz of Saudi Arabia (16.4.2010, 1st class 4.4.1967), GC of the Orders of the Star of Jordan (1.2.1967), Muhammad of Morocco (16.10.1970), Renaissance special class (1.9.1972) and Star of Jordan (1.2.1967), Crown of Iran (28.4.1973), National Merit of France, Isabela the Catholic of Spain, and the Dannebrog of Denmark (4.2.2011), the Orders of the Two Rivers 1st class of Iraq (22.2.1969), Republic of Indonesia 1st class (8.10.1977), Republic of Mauritania 1st class (1.4.1978), Grand Conqueror of Libya 1st class (1.9.1979), Republic of the Yemen 1st class (25.3.2010), etc. m. (first) at Rifa’a, 9th October 1968, H.R.H. Princess Shaikha Sabeeka bint Ibrahim al-Khalifa (b. at Muharraq, 1948), educ. privately at Rifa’a, Chair Supreme Council for Women since 2001, Presdt Arab Women’s Org 2005-2007, Hon Presdt UCO Parents’ Care Centre, Bahrain Businesswomen Soc, and Bahrain International Exhibition Center (BIGS), Hon Dr Soc. Sc. (China Women’s Univ 2002), Patron Women’s Football Cup Arabia 2010, etc, rcvd: the Orders of Shaikh ‘Isa bin Salma al-Khalifa exceptional class (16.12.2008), and Ahmad the Victorious (2.11.2003), eldest daughter of Shaikh Ibrahim bin Muhammad al-Khalifa, by his wife, Shaikha Fatima bint Salman al-Khalifa, daughter of H.H. Shaikh Salman II bin Hamad al-Khalifa, Ruler of Bahrain, KCMG, KCIE, KStJ. m. (second) Sheia bint Hasan Al-Khrayyesh Al-Ajmi, a lady from Kuwait. m. (third) a daughter of Shaikh Faisal bin Muhammad bin Shuraim Al-Marri. m. (fourth) a daughter of Jabor Al-Naimi. He has issue, seven sons and five daughters:
Copyright© Christopher BuyersCopyright© Christopher Buyers
END.
Copyright© Christopher Buyers
BAHRAIN 1 BAHRAIN 2 BAHRAIN 3 BAHRAIN 4
BAHRAIN 5 BAHRAIN 6 BAHRAIN 7 BAHRAIN 8
BAHRAIN 9 ORDERS & DECORATIONS HOME
Copyright© Christopher Buyers
I would be grateful to hear from anyone who may have changes, corrections or additions to contribute. If you do, please be kind enough to send me an e-mail using the contact details at:
Copyright© Christopher Buyers
CONTACT

Copyright© Christopher Buyers, May 2001 - July 2014